PARABENSİZ OLSUN!

Elinizde bulunan dudak nemlendiricisinin içindekilere daha yakından bakın. Evet, o küçücük harflerle yazılmış parabenlerden bahsediyoruz. Hatta yazıyı okur ve sonra da diğer ürünlerin etiketlerini de okursanız çok da yaygın kullanıldıklarını fark edeceksiniz. Çünkü çeşitli ürünlerde kullanılan hammaddelerin, yasa gereği müşteriyi bilgilendirmek için etiket üzerine yazılması zorunludur ve bu müşteriler için önemli bir bilgidir. Böylelikle tanımadığımız bir içeriği içeren üründen alıp almamaya karar verebiliriz. Parabenler etiketlerde isim olarak kolaylıkla tanınmaktadır: methylparaben, ethylparaben, buthylparaben ya da benzylparaben gibi.

Parabenler ürünlerin raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılırlar. Zehirli ve toksiktirler. Ayrıca ciltte egzama tipi tahriş ve alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Vücutta “östrojeni taklit eden” madde olarak bilinirler. Göğüs kanseri hastası kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda alınan tümör örnekleri içinde bol miktarda paraben maddesi olduğu ortaya çıkmıştır. Vücutta hormonal etkileri artıran kimyasal maddelerin kullanılması özellikle östrojen hormonuyla artan göğüs kanserinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Göğüs dokusundaki yoğun yağ oranı vücuttaki toksik maddelerin burada yoğunlaşmasına ve göğüs kanserinin en yaygın kanser çeşidi olmasına sebep olmaktadır.

Edinburgh Üniversitesi’nden onkoloji uzmanlarının çalışmalarında 20 tümörün 18’inde paraben tespit etmiştir. Bu da göstermektedir ki deodorantlar, antiperspirantlar, kremler ve vücut spreyleri gibi cildimize yaptığımız bazı uygulamalar göğüs kanseri üzerinde olumsuz yönde etkili olmaktadır.

Özetlersek; parabenler kozmetiklerde (Fondöten, pudra, göz farı, maskara, makyaj temizleyiciler, ruj, çabuk kuruyan ojeler), ilaçlarda (Krem- merhem şeklinde ilaçlar, göz, kulak ve burun damlaları, rektal-vajinal ilaçlar, bandajlar, lokal anestezik ilaçlar), kişisel bakım ürünlerinde (Nemlendirici losyon ve kremler, diş macunu, diş tozu ve temizleyicileri, güneş yağları, cilt temizleyiciler, terlemeyi önleyici deodorantlar, sabunlar) ve hatta gıdalarda (Salata sosları, mayonez, hardal, ketçap, dondurulmuş gıdalar-sebzeler, reçeller, meyve suları) bile bulunurlar.

Önemli bir diğer nokta da kortizon içeren merhemlerde de bulunabilmeleridir ki paraben içeren kremler kronik deri hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Paraben-free (paraben içermeyen) kozmetikler piyasada mevcut olduğuna göre bu konuda hassasiyet göstermek sağlığımız açısından sorumluluğumuzdur.