GÜVENLİ ALIŞVERİŞ SİTESİ

Merhaba sevgili takipçilerimiz. Günümüzde internetten alışveriş hemen hemen hepimizin bir kere de olsa gerçekleştirdiği, beğendiği ürünü veya hizmeti bu yolla temin ettiği bir yöntem. Peki yaptığımız bu alışverişlerin güvenliğinden ne derece eminiz? Güvenli alışveriş nasıl yapılır? Bu yazımızda internette güvenli alışveriş için gerekli ipuçlarını paylaşacağız. Hem ürün çeşitlerinin daha fazla olması, hem daha düşük maliyetler, hem de satın aldığımız ürünün ayağımıza kadar teslim edilmesi bizi cezbetmekte. Birçok marka da daha düşük maliyetler nedeniyle bu sistemi tercih etmekte. Daha düşük personel maliyetleri, elektrik gibi çoğu mağaza masrafının olmaması, depolama maliyetlerinin daha düşük olması kullanıcılara daha düşük fiyat verilmesini sağlayabilmekte. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü günümüzde internetten alışveriş çok yaygın bir hale gelmiş durumda. Her yaygın kullanılan sistemde olduğu gibi bu yoğunluk kötü amaçlı çevrelerin de dikkatini çekebilmekte. İnternet üzerinden yapılan hırsızlıklar ve kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerin çalınması beraberinde şu sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor: İnternetten alışveriş yapmak güvenli midir?

Bizim yorumumuza göre bu güvenlik biraz da bize bağlı. İnternet üzerindeki alışverişler bir çift taraflı bilgi alışverişi oldukları için alışveriş yaptığımız site ne kadar güvenli olsa da bizim kullandığımız bilgisayarda güvenlik önlemlerine dikkat etmiyorsak kredi kartı bilgilerimizin çalınması ihtimali mevcuttur. Peki hangi önlemler bizim alışverişlerimizi daha güvenli kılar? Dilerseniz bu sorumuzun yanıtlarına bir göz atalım.

İnternetten alışveriş yapmaya niyetlendiysek önce kendi sistemimizin güvenliğini sağlamalıyız. Sistemimizde yer alan bir kötü amaçlı yazılım yaptığımız işlemleri takip edebilir ve klavye girdilerimizi kopyalayabilir. Bu nedenle ilk önce bu kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmalıyız. Bu iş için yaygın antivirüs programlarından birini kullanabiliriz:

İndir169.82 MB
AVG AntiVirus Free
AVG AntiVirus FreeÜcretsiz Virüs Koruma Programı
İndir5.24 MB
Avast Free Antivirus
Avast Free AntivirusBedava Antivirüs Programı
İndir142.6 MB
Avira Free Antivirus
Avira Free AntivirusÜcretsiz Antivirüs Programı
İndir151 MB
Kaspersky Anti-Virus
Kaspersky Anti-VirusKaspersky Antivirüs Programı
HANGİ SİTELERDEN ALIŞVERİŞ ETMELİYİZ?
Bilgisayarımızın güvenliğinden emin olduktan sonra alışveriş yapacağımız sitenin güvenliğinden emin olmalıyız. Eğer daha önceden alışveriş yapmadığımız veya ismini duymadığımız bir siteye rastladıysak bir ön araştırma yapmamız yerinde olacaktır.

Öncelikle firmayı arama motorları üzerinden aratarak internet siteleri ve yapılan alışverişler hakkında yorumları inceleyin. Güvenilir bir kaynaktan edineceğiniz kullanıcı tecrübeleri olası bir dolandırıcılık tehdidini önlemenize yardımcı olacaktır.

İnternet ticareti ile uğraşan sitenin açık iletişim bilgilerini verip vermediğini kontrol edin. Mümkünse emin olmadığınız sitelerin telefon numaralarını alarak bire bir görüşün ve sitenin varlığını teyid edin. Eğer yeni açılmış bir site söz konusuysa bu yöntem site ile ilgili arama motorlarında kullanıcı yorumları olmayacağı için gerekli olmaktadır.

Eğer alışveriş yaptığınız site ikinci el ürün ticareti yapan siteler gibi birçok farklı üreticinin ürünlerine yer veren bir ticaret portalıysa direkt üreticinin bilgilerini araştırmanız daha doğru olacaktır.

İÇİNİZ RAHAT OLSUN, ONLİNE ALIŞVERİŞİN GÜVENLİ ADRESİNDESİNİZ.!
Sitemizden yapacağınız alışverişlerde yüksek güvenlik standartları geçerlidir.