AYAĞINIZA GELEN SAĞLIK!

Ayak sağlığı hepimizce bilinir ki çok önemlidir. Gün içinde bedenimizi ayaklarımızın taşıdığını düşünürsek ona gerçekten iyi bakmalıyız. Yaşadığımız bir çok rahatsızlık ayaklarımızla ilgilidir. Ağrı, şişme, mantar, koku, kaşıntı, topuk çatlaması, tırnak batması

Bu ve benzeri sorunları minimuma indirmek için aşağıdaki önerilere bir bakalım ne dersiniz?

Nefes almayan ayaklara pratik çözümler: Kışın daha çok kullanılan kapalı ayakkabıların, botların, çizmelerin oluşturduğu sıcak, karanlık ve nemli ortamın, mantarın büyümesi için ideal bir zemindir. Ayak mantarı, cildin kurumasına, kızarmasına, kabarmasına, kaşınmasına ve soyulmasına neden olabilir. Ayak tırnağı mantarı, üzerine basınç uygulanınca canınızın yanmasına neden olan kalın, hassas ve rengi bozulmuş sarı tırnaklara yol açar.

Ayakta ya da tırnakta oluşan mantar bulaşıcıdır. Ortak manikür, pedikür aletlerinin kullanımıyla, havuz, hamam, sauna gibi yerlerde bulaşabilir. Önlemek için sterilizasyonuna ve temizliğine emin olunan yerler tercih edilmeli. Bu nedenle evde ya da güzellik merkezlerinde kullanılan manikür pedikür aletlerinin sterilizasyonu çok önemlidir.

Ayağa uygun olmayan ayakkabılar: Ayağa sıkı gelen, sert, dar ve rahat olmayan ayakkabılar ayaklara zarar verir. Bu tarz ayakkabılar ayaklarda nasır oluşumuna neden olur. Nasırlar (kallus), cildin genellikle sürtünmeyle birlikte aşırı basınca tepki olarak sertleşmesinin bir sonucunda ortaya çıkar. Nasır oluşumunun önüne geçmekte en önemli unsur ayakta belirli bir noktaya yapılan baskının ortadan kaldırılmasıdır. Ortopedik ayakkabı ve terlikler kullanarak vücut ağırlığının ayak tabanına eşit yayılması sağlanabilir. Ayağı sıkan, dar ve sert ayakkabıların kullanılması tırnaklarda travma etkisi yaratarak kan dolaşımının bozulmasına yol açar. Bozulan kan dolaşımı tırnakların renk değiştirmesine, tırnaklarda ve ayaklarda şekil bozukluklarına sebep olur. Bozulan tırnaklar da mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar.

Çorap seçimi: Kış aylarında en çok şikayet edilen problemlerden olan ayak kokusuna engel olmak için öncelikle kişisel temizliğe özen göstermek gerekir. Kapalı ayakkabı giyenler mutlaka pamuklu çoraplar tercih etmelidir. Çünkü naylon çoraplar ayakların terlemesine ve kötü kokmasına sebep olur. Ayakkabıyı çıkardıktan sonra mutlaka ayaklar ılık su ile yıkanmalı ve parmak araları dahil her iki ayak, pamuklu bir havlu ile kurulanmalı. Islak tutulan ayaklarda zamanla mantar oluşabilir. Kurulanan ayaklara nemlendirici sürmek gerekir. Özellikle diyabet, egzama, sedef ya da nasırı olan hastalar her yıkamadan sonra ayaklarına mutlaka nemlendirici krem ile bakım yapmalıdır. Sürülen kremin parmak aralarına kaçırılmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü nemli kalan bu bölgelerde mantar oluşabilir. Ayakkabılar ve çoraplar düzenli olarak değiştirilmeli. Bir ayakkabı bütün gün giyiliyorsa, ayakkabıda bakterilerin ürememesi için sonraki gün farklı ayakkabı tercih edilmelidir.

Topuk taşı kullanımı: Halk arasında bilinen yanlışlardan biri çatlamış topuklara ponza taşı kullanılmasıdır. Topuk çatlaklarında ponza taşı kullanmak sakıncalıdır. Ayaklardaki çatlaklar çok derinse ponza taşı kullanırken enfeksiyon kapabilirsiniz. Bu da topuklarda çatlak tedavisinin sürecini uzatır. Bu gibi durumlarda hasta uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.”

Yanlış tırnak kesimi: Birçok insan yanlış tırnak kesimi yüzünden enfeksiyon kapıyor. Yanlış kesilen tırnaklarda batma meydana gelebilir. Batık tırnak bir süre sonra enfeksiyon kapabilir. Bu da hastanın yaşam konforunu olumsuz etkiler. El ve ayak tırnaklarının kesim şeklinin farklı olduğu unutulmamalı.El tırnakları yuvarlak, ayak tırnakları düz kesilmeli. Uzunlukları tırnak altındaki etin hemen üzerinde olmalı yani fazla dipten olmayacak şekilde ayarlanmalı. Uzun tırnakların arasında kir, mikrop ve bakteriler üreyebilir. Parmakları ağzımıza alınca ya da uzun tırnaklarla vücudumuzu kaşıdığımızda bilerek veya bilmeyerek mikropların başka bölgelere taşırız. Bu yüzden tırnaklar fazla uzamadan kesilmeli ve araları belirli periyotlarla fırçalanmalı. Ayak peelingi de ayak sağlığında önemlidir. Belli aralıklarla ayak peelingi yapılmasını öneriyoruz. Kullanılan ürünlerin dermokozmetik olmasına özen gösterilmelidir. Bazı ürünler alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Ve son olarak bir rivayeti paylaşmak isterim. Beden ayak altından nefes alır, ayaklarımıza iyi bakalım