AĞIZ SAĞLIĞI DİŞ MACUNLARI NASIL OLMALI?


Günümüzde,toplum ağız diş sağlığını korumak amacıyla pek çok çürük önleyici program üzerinde çalışılmaktadır.Bu programlar bireysel veya toplumsal düzeydedir.Ancak topluma yönelik çürük önleyici programların uygulanması alt yapı eksikliği, maliyet, etik kurallar gibi bir takım etkenler nedeniyle çok daha güçtür.Bu durum çürük önlemede bireysel uygulamaları ön plana çıkarmaktadır.Bu konuda ise başvurulacak en basit yöntem bireylere diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasıdır.Bu sayede toplum ağız diş sağlığını çok daha düşük maliyetle geliştirmek mümkündür.Bu durum günümüzde diş macunlarına olan ilgiyi giderek arttırmaktadır.Son yıllarda diş macunlarının yapısına farklı maddeler katılmış ve değişik tip ve formlardaki diş macunları piyasaya sunulmuştur.Bu derlemenin amacı en yaygın kullanılan ağız bakım ürünü olan diş macunlarının yapısal özelliklerinin ve gelişimlerinin incelenmesidir.

Farmasi Bitkisel Floridsiz Diş Macunları!

ABD’de satılan Colgate ürünlerinde şu uyarı notu yer alıyor:

‘Eğer çocuğunuzun diş macunundan yemiş olduğunu fark ederseniz, derhal yakınınızdaki zehirlenme istasyonuna götürün ve doktorunuz ile temasa geçin.’

Bu uyarı notu diğer ülkelerde ‘Çocuğunuzun dişini fırçalarken macunu yutmamasına özen gösterin ve 7 yaşın altındaki çocuklara çok az miktarda diş macunu verin’ olarak değişiyor.

NEDEN Mİ?

MUSLUK SUYUNDAKİ KLOR; DİŞ MACUNU, DEODERANT, SABUN, LOSYON, KREM VE DETERJANLARDA KULLANILAN KİMYASALLARLA BİRLEŞTİĞİNDE ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR!

Çünkü;

1)Aile boyu diş macunu olarak nitelendirilen ürünlerin içindeki florid, 12-13 kilolardaki bir çocuğun ölümüne sebep olmaya yeterlidir.

2)Florid günümüze kadar insan davranışlarını ve ruhi durumunu değiştirmek için kullanılmıştır halen de kullanılmaktadır.

3)Florid, medikal olarak protoplazmik zehir olarak sınıflandırılmıştır bundan dolayı kemirgenleri öldürmek için kullanılmaktadır.

4)Bireyler tarafından florid kullanımı, kanser ölümlerini arttırmaktadır.

5)Florid insanlar üzerinde bozulmaya ve çürümeye neden olmaktadır.

6)Şu ana kadar hiçbir bilimsel araştırma ağızda çalkalanmak veya tablet olarak tüketilmek suretiyle alınan floridin güvenli olduğunu göstermemiştir.

7)Diş macunlarının ve okullar için hazırlanmış gargara paketlerinin alüminyum ile kaplanmış olması vücuda olan etkisini katlamaktadır.

8)Floridleme, bu asırda ortaya konulan en büyük bilimsel sahtekarlıktır.

FLORİD HAYATIMIZA NASIL GİRDİ?

20. yüzyılın ikinci yarısında kapitalizmin bu zehirli atığın depolama maliyetinden kurtulmak için ‘ floridli diş macunları’ masalını ortaya atmış, başta ABD olmak üzere dünya çapında bir dizi üniversitenin diş hekimliği ve halk sağlığı bölümlerinde diş sağlığı için floridin faydaları üzerine araştırmalar yönlendirmiş ve sonuçta her ülkede floridli diş macunları diş hekimleri kuruluşlarının onayını almıştır.

FLORİD NEDİR?

Sodyum florid ya da fare zehiri:

19. yüzyılda yaygın deyimle ‘’şeytan zehiri’’ olarak bilinen sodyum florid fare zehiri olarak kullanılıyordu

bir çok endüstri kolunun atık ürünü olan ve sodyum silikoflorid ile birlikte elde edilen alüminyum üretimi endüstrisinin bir atığıdır.

Depolanması oldukça güçtür.

Denizlerin dibinde depolandığında milyonlarca balığın ve deniz canlısının ölümüne neden olmakta,

eğer toprağa depolanırsa nehirlere ve yeraltı sularına karışmakta ve toprağı zehirlemektedir.

Metali yeme özelliği de bulunduğu için sodyum floridin depolanması için üretilen konteynırlar oldukça pahalıya mal olmaktadır

Arsenikten 15 kat daha kuvvetli

Dünyadaki kanser oranının en yüksek olduğu Amerika’da içme sularına florid tatbik edilen bölgelerde kanser oranının iki hatta üç kat daha fazla olduğu ve bu oranın nükleer santral bölgelerinde kansere yakalanma risk oranı ile eşdeğer olduğu da açıklanan bir diğer bilgi. Sodyum florid, diş macununun yanı sıra bir de içme suyu ile alındığında vücutta büyük bir tahribata neden oluyor.

Damarlar, sinir sistemi, kemik yapısı ve dişlerde ağır bir tahribat gerçekleştiriyor.

Florid Nazi kamplarında

Florid, semap olarak bilinen ilaç üretiminde kullanılan bir malzemeyi içeriyor. Bu ise floridin üretimiyle, sarin ve soman olarak bilinen sinir gazlarının üretimini mümkün kılıyor. Bu üretimin geliştirilmesi ise 2. Dünya savaşı sırasında Hitler Almanyası’nda Yahudileri yok etmek için Zyklon B adındaki gazı üreten Alman kimya fabrikası LG. Farben’de gerçekleştiriliyor.

Nazi bilim insanları floridin içme suyuna karıştırılması için ilk deneyleri gerçekleştiriyor. Bu deneylerde içme suyundaki floridin beynin belli bir bölgesini uyuşturduğunu ve bireyin direnme gücünü kırdığını tespit ediyorlar. Bu keşiften sonra florid, Nazi toplama kamplarındaki içme sularına karıştırılıyor.

FLORİDİN DİĞER ETKİLERİ

Müzmin(kronik) yüksek seviyede aşırı florid iskelet fluorosisine yol açabilir. İskelet fluorosisinde florid birçok yıl boyunca ilerledikçe kemikde birikir. İskelet fluorosisinin ilk belirtileri eklem yerlerinde sertliklerin ve ağrıların oluşmasıdır. Ağır durumlarda kemik yapısı değişir ve ek yerleri kireçlenebilir.

Vahim(akut) yüksek seviyedeki aşırı florid karın boşluğunda ani ağrılara, aşırı tükrük salgısına, mide bulantısına ve kusmalara neden olur. Nöbetler ve kas spazmaları meydana gelebilir.

Akut veya kronik yüksek seviyede aşırı florid ekseriya çok yönlü kaynaklara bağlı olarak gelişir. Floridlenmiş sular, gıdalar, solunan hava ve aşırı kullanılan diş macunları müştereken rol oynarlar.

FARMASİ FLORİDSİZ DİŞ MACUNU ÜRETİYOR!