SAÇ & SAKAL BAKIMI

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Badem yağı sakal çıkarır mı; Araştırmalara göre badem yağı, sakallı ciltteki kepeği giderir, yüzünüzü nemlendirir ve cilt kepeğinin oluşmasına neden olan cilt kuruluğunu engeller. Bunun yanı sıra kılların sağlıklı uzamasını sağlar.

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?
Tatlı badem yağı, kıl köklerine etki eder, çok faydalı olan omega-3 yağ asitleri, A, D, E vitaminlerini, magnezyum ve kalsiyum içerir. Bu yağ yalnızca saç, sakal gibi kıl köklerinin sık olduğu bölgeler için faydalı değil, cilt sorunlarına da çok faydalıdır. Acı badem yağı ise parfüm gibi maddelere, yiyecek ve içeceklere aroma ve esans katmak için kullanılır.

Badem yağı, günlük nemlendirici olarak sert, pürüzlü ciltlerde de kullanılabilir. Kurumuş sert cildinizi önce güzelce temizleyin. Ardından bir iki damla yağı cildinize döküp daireler çizerek masaj yapın. Yağın iyice emilmiş olmasına dikkat edin. Sonrasında cildi kurumaya bırakın.

Badem Yağı Sakala, Bıyığa Nasıl Uygulanır?
Öncelikle sakallarınızı yahut bıyığınızı ıslatın ve tarayın. Badem yağı ıslak kıllarda daha hızlı emilir. Taramak sakal ve bıyıktaki karışıklığı düzeltecektir.
Yağı sakallarınızın/bıyığınızın altına geçecek şekilde sürün; Bir miktar yağı avucunuza alın, daireler çizerek masaj yapın. Bu yöntem yeni kılların çıkmasını, kıl köklerinin güçlenmesini sağlar.
Yağın her yere ulaşması için sakalınıza/bıyıklara badem yağını uyguladıktan sonra da tarayın. Bir saate yakın bekleyin ve sonrasında yağın sakallardan/bıyıktan çıkması için güzelce şampuanlayın.
Su ile durulayın, ardından havluyla kurulayın. 1 hafta sonra aynı işlemi tekrar yapın. Zamanla sakalınızdaki/bıyıktaki değişimi fark edeceksiniz.
Badem yağı, sakallarda ve bıyıklardaki seyrelmeyi ve dökülmeyi de kontrol altına alır. Badem yağı, sakalların düzenli çıkmasını sağlar, elektriklenmeyi en aza indirir ve sakallarınızı kolayca şekillendirmenize olanak sağlar. Bu yüzden çoğu insan badem yağını doğal şekillendirici olarak kullanır. Badem yağı sadece sakallı erkekler tarafından değil ayrıca uzun saçlı insanlar tarafından saçlar için de kullanılır.

Badem Yağı Sakal Çıkarıcı Doğal Formül Tarifi
3 çay kaşığı argan yağı
1,5 çay kaşığı jojoba yağı
1,5 çay kaşığı tatlı badem yağı
7 damla lavanta yağı
5 damla biberiye yağı
3 damla sedir ağacı yağı
Küçük cam bir şişe içinde bütün malzemeler karıştırılır. Malzemelerin birbirine iyice karışması için yavaşça sallayın. Sakalınızın uzunluğuna göre 3-5 damla yağı avcunuza alın. (Sakallar daha uzun ise bir ya da iki damla daha dökebilirsiniz.) Diğer elinizin parmak uçlarını yağa batırın. Sakallarınızın her yerine masaj yaparak yağı uygulayın. Sonrasında sakallarınızı güzelce tarayın. En iyi sonuçları almak için, günlük olarak sakallarınızı yıkayıp, havluyla kuruladıktan sonra, bu yağı sakallarınıza uygulamalısınız. Aynı formülü bıyık için de kullanabilirsiniz.