SAÇ KIRAN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır; halk dilinde saçkıran dediğimiz, tıpta alopesi areata olarak adlandırılan kıl kaybı aslında bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Kıl köklerindeki lenfosit adı verilen hücreler saçın dökülmesine neden olan hücreler salgılar. Bu durum kıl kaybıyla sonuçlanır. Hastalığın oluşmasında stresin, sinirsel bozuklukların ve genetik faktörlerin neden olduğu bilinmektedir.

Çoğunlukla genç erişkin kişilerde sıkça görülen bir durumdur. Bazı hastalar bu sorunla bir defa karşılaşıp iyileşme yaşarken bazı hastalarda da yıllar boyu hastalığın etkisinden kurtulamazlar. Bu rahatsızlığın seyri kişilerde farklılık gösterir. Saçkıran ağrı ya da başka sağlık sorunlarına neden olmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Saçkıranın Belirtileri Nelerdir?
Genelde ilk safhada saç ve sakal bölgesinde madeni para büyüklüğünde belli olmaya başlar. İkinci safhada dökülen bölgede yayılma olur. Dökülen saçsız alanlarda hafif kaşıntılar meydana gelebilir. Bazı hastalarda bu bölgede tekrar çıkan saçlar beyaz veya gri renkte olmaktadır. Dökülmenin sebebi saçkıran da olabilir genetik saç dökülme başlangıcı da… Ayırdını yapabilmek için doktora danışmanız gerekir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Saçkıran fiziksel olarak vücutta kıl kaybı dışında başka sağlık sorunlarına neden olmaz. Genelde stres kaynaklı bir rahatsızlık olduğundan görünüşünüzün ve kişiliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Saçkıran nedeniyle depresyona girmek yerine hastalık hakkında bilgi toplayın ve aynı sorunu yaşayan insanlarla iletişime geçin. Bu konuda doktor kontrolünde bitkisel tedavileri de deneyebilirsiniz.

Sarımsak: Bu hastalığa iyi gelen en iyi tedavilerden biridir. Dökülme yaşadığınız bölgenin büyüklüğüne göre yetecek kadar sarımsak ezin ve suyunu saç derinize masaj yaparak uygulayın. Çok miktarda kükürt içeren sarımsak kıl köklerini güçlendirecektir.

Elma Sirkesi: Elma sirkesini ısıtın ve saç derinize uygulayın. Sadece sorunlu bölgeye değil tüm saçınıza da yedirebilirsiniz. 1 saat bekletin ve ılık suyla durulayın. Saç dökülmesine ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

Aloe vera: Daha önceki yazımızda aloe veranın faydalarından uzunca bahsetmiştik. Kesilen yaprağından çıkan jeli sorunlu bölgeye uyguladığınızda kan dolaşımını arttırır ve saç oluşumunu tetikler.

Yumurta: Yumurta bol miktarda protein kaynağıdır. Bir yumurta beyazını bir kaşık saf zeytinyağ ile karıştırın. Karışımı sorunlu bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra şampuanla durulayabilirsiniz.

Meyan Kökü: Meyan kökü gözenekleri açar ve ölü kıllara neden olan tahrişi ortadan kaldırır. Gözenekleri rahatlatmasıyla kıl kökleri beslenir ve deriyi rahatlatır. Yalnızca saçkırana değil kepeğe, saç dökülmesine ve saç yıpranmasına da faydalıdır.

Lavanta Yağı: Tıbbı araştırmaların sonucunda lavanta yağı saçkıran semptomlarını azaltıcı olarak belirlenmiştir. Saç köklerinin tekrar canlanmasına yardımcı oluyor. Lavanta yağını kekik yağı veya 3 damla biberiye yağıyla karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

Bu rahatsızlık için net bir tedavi olmadığından erken teşhis le doğal yöntemler fayda sağlayacaktır.