MEYVELERİN FAYDALARI BİRAZ’DA SAĞLIK 5

PORTAKALIN FAYDALARI

Portakalın Faydaları; Portakal dünya genelinin en değerli meyveleri arasında yer almaktadır. İyi bir C vitamini deposudur ve kış aylarının en çok tüketilen meyvesidir.

Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların iyileştirilmesinde oldukça başarılı olmasının yanında bağışıklık sistemine katkıları da yadsınamaz. C vitamini yoğunluğunun beraberinde içeriğinde bulunun 20 den fazla vitamin-mineral sayesinde diğer birçok hastalığa da şifa oluyor. Turuçgiller familyasında yaklaşık 30 türü, sofralarımızda da çeşitli şekillerde tüketimi bulunuyor. Genellikle kahvaltılarda suyu sıkılarak tüketilse de pastalarda ve reçel yapımında da sıklıkla kullanılıyor.

Portakalın Faydaları
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Böbrek taşı oluşumunu engeller.
Kolesterolü düşürücü etki sağlar.
Kan basıncını dengeler.
Kanser türlerine karşı koruma sağlar.
Lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olur.
Kilo vermede etkilidir.
Bağırsakları temizler.
Potasyum içeriği sayesinde kalbi korur.
Vücuda zindelik kazandırır.
Göz sağlığını korur.
Vücudu toksinlerden arındırır.
Çayı uykusuzluk sorununu giderir.
Beyin gelişimine katkı sağlar.
Yapısındaki karoten sayesinde cildi güzelleştirir.
Cilt yaralarını tedavi eder.
Eklem iltihaplarını iyileştirir.
Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?
Portakalın cilde olan faydalarından yararlanmak istiyorsanız çiğ haliyle yüzünüze sürebilir veya suyunu sıkıp dondurarak peeling uygulaması yapabilirsiniz. Her gün düzenli uyguladığınızda kısa sürede etkisini fark edersiniz.

Cildin ihtiyacı olan nemi kazandırır.
Sivilce ve sivilce lekelerinin giderilmesinde yardımcıdır.
Cildin renk tonunu dengeler.
Yapısındaki zengin antioksidanlar sayesinde gençleştirici etki sağlar.
Gözenekleri sıkılaştırır.
Cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.
Ölü hücreleri canlandırmaya yardımcı olur.
Portakalın İçerdiği Vitaminler
100 gr çiğ portakalda; 86.75 gr su içeriği, 62 kcal enerji, 0.94 gr protein, 0.12 gr yağ, 11.75 gr karbonhidrat, 3.1 gr lif, 9.35 gr şeker, 40.0 mg kalsiyum, 0.1 mg demir, 10.0 mg magnezyum, 14.0 mg fosfor, 181.00 mg potasyum, 0.07 mg çinko, 0.50 selenyum, 53.20 mg C vitamini, 0.07 mg B1 vitamini, 0.03 mg B2 vitamini, 0.06 mg B6 vitamini, 0.1 mg E vitamini bulunur.

AYVANIN FAYDALARI

Ayvanın Faydaları; bir ayvada yaklaşık olarak 40 gram kadar C vitamini bulunur ve bu miktar bir insanın günlük alması gereken C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısına tekabül etmektedir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?
Ayva kompostosu çocuk ishallerini keser.
Ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir.
Kalp çarpıntılarını azaltır.
Ayva yaprağı kaynatılıp içildiğinde akıntılara rahimdeki akıntılara iyi gelir.
Harareti alarak rahatlatır.
Ayvanın tüyleri kanamaları durdurur.
Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.
İnce bağırsaklarda oluşan iltihaplanmaları giderir.
Ayva yaprağı ile göze kompres yapıldığında enfeksiyonu azalıt.r
Vücudun hızlı gelişmesine yardımcı olur.
Evhamlı kişileri sakinleştirir.
Safranın düzenlenmesini sağlar.
Ayva suyu iyi bir ter atıcıdır.
Ayva reçeli sindirim sistemini iyileştirir.
Kış meyvesi olan ayva soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucudur.
Cinsel isteğin artmasını sağlar.
İştahın açılmasını sağlar.
Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp macun yapılarak yutulur bu baş ağrılarını dindirir.
Doğumun kolaylaşmasında ayva suyu etkilidir.
Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarında oluşan tutuklukları giderir.
Ayva suyu adet kanamalarının düzene girmesini sağlar.
Ayva varisleri tedavi edicidir.
Ayva kişiye enerji vererek yorgunluğun giderilmesini sağlar.
Diyette Ayva yenir mi?
Ortalama 250 gram ağırlığına sahip olan bir ayva, yaklaşık 150 kalori değerindedir ve ağırlığına göre benzer meyveler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kalorili bir meyve olarak da nitelendirilebilmektedir. Aynı miktarda bir muzun aşağı yukarı 230 kalori ettiği de göz önüne alındığında, özellikle diyet dönemindeki bayanlar için ayvanın düşük kalorisi sayesinde ideal bir meyve öğünü olabileceğinden rahatlıkla bahsedilebilir. Ayrıca Ayva iştah kesicidir. Yapısında toplamda 30 gram şeker, 1 gram protein ve 5 gram da lif bulunduran ayva, içerdiği lif değeri ile bağırsak hareketlerini güçlendirerek yine diyet döneminde meydana gelen kabızlığın önüne de geçebilir. Ayvada bulunan bu lifin ise pektin maddesi olduğu ve suda çözünebildiği bilinmektedir.

Ayva nelere iyi gelir?

Adet kanamalarını düzene sokar
Düzensiz adet kanamaları yaşıyorsanız, adet olacağınıza yakın kendinizi sürekli mutsuz ve agresif hissediyorsanız ayva size ilaç gibi gelecektir. Adet görmeye başlamadan henüz 1 hafta önce her gün bir adet ayva tüketirseniz, adet kanamalarınız düzene girer ve adet olduğunuzda stres ve üzüntü yaşamazsınız.

Kabızlığıa karşı etkili bir ilaç
Ayva içerisinde bolca lif barındırdığı için sindirim sistemini düzene soktuğu bilinmektedir. Bağırsak hareketlerini canlandıran ayvayı diyet listenizde bulundurmayı asla ihmal etmeyin.

Baş ağrısına iyi geliyor
Ayvanın faydası kadar ayva çiçeklerinin de sağlığımıza bir okadar faydası bulunmaktadır. Ayva çiçeğini balla karıştırıp tükettiğinizde şiddetli baş ağrılarını tedavi ettiği söylenmektedir.

Cinsel arzuyu artırır
Ayva cinsel arzuyu arttırmasıyla bilinmektedir. Cinsel hayatınız monotonlaşmaya başladıysa her gün bir adet ayva tüketerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Grip olmamak için ayva tüketin
Girp ve soğuk algınlığına sık sık yakalanaıyorsanız ayva meyvesi yemiyor olabilirsiniz. Kışın düzenli olarak tüketilen ayvanın grip ve soğuk algınlığından koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Toksin atmanızı sağlar
Ayvanın içerisinde var olan bileşenlerin toksinleri arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak ayva tüketerek terlemyi sağlayabilir, hızlı bir şekilde toksinleri vücudunuzdan atabilirsiniz.

Gözdeki enfeksiyonlara iyi gelir
Gözde oluşan kanlanmaya ve arpacığa ayvanın iyi geldiği söylenmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için ayvayı kaynatarak suyunu çıkartın. Suyuna bir pamuk batırarak gözünüzde enfeksiyon olan bölgeye tutun. 20 dk beklettikten sonra gözünüzden çekebilirsiniz.

Ayva suyunun göz enfeksiyonlarını tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

Bağırsak iltihaplanmasını giderir
Bağırsaklarınızın eskisi kadar iyi çalışmadığını düşünüyor ve sık sık kabızlık yaşıyorsanız, en doğal çözümü ayvada bulabilirsiniz.

İshali keser
Ayva yaprağının kaynatılıp içildiğinde ishali kesme özelliği de bulunmaktadır.

Burun kanamasına ayva suyu
Ayvanın bir diğer faydası da burun kanamalarını durdurmasıdır. Şiddetli bir burun kanaması problemiyle karşı karşıya kaldıysanız ayva suyunu burnunuza çekerek bu problemi yok edebilirsiniz.

Vajinal akıntı
Beyaz ve vajinal akıntıyla sürekli olarak karşı karşıya kalıyorsanız ayva yaprağını kaynatıp suyunu tüketebilirsiniz. Ayva yaprağı suyunun vajinada meydana gelen beyaz akıntıyı giderdiği bilinmektedir.

Boğaz iltihabı için gargara suyu
İlaç kullanamıyorsanız ve sürekli boğazınızda soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen boğaz iltihaplanması varsa ayva yaprağı suyunu gargara olarak kullanabilirsiniz. Ayva yaprağı suyunun iltihaplanmaları iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir.

Ayvayı nasıl pişirmeliyiz?
Ayva çiğ yenilmesi önerilmeyen ve genellikle reçeli, kompostosu, tatlısı yapılan bir meyvedir. Ayvanın çekirdeklerini ayırmak isterseniz bir kaşık kullanabilirsiniz. Ayvayı pişirirken renginin kırmızı olması için çıkardığınız çekirdekleri ayvaları kaynattığınızın suyun içine atabilirsiniz.

Ayvalar tarifinize başlamadan önce bekletilecekse limon suyu ile ovmanızda fayda vardır. Bu sayede kararmalarını engellemiş olursunuz.

Ayvada ki Vitaminler
İçeriğinde bol miktarda lif barındıran ayva, A, B, C vitaminlerini de içerir. Ayrıca bakır, çinko, selenyum, demir, potasyum ve fosfor açısından da oldukça zengindir.

İNCİRİN FAYDALARI

İncirin Faydaları; İncir Asya ve Türkiye gibi ılıman iklimlerde yetişen bir meyve türüdür. Fakat zamanla öneminin anlaşılmasıyla birlikte Avrupa ve Amerika kıtasında da yetiştirilmeye başlanmıştır. Ev bahçelerinin mutlaka bir köşesinde incir ağacına yer ayrılır.

İncir içerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa inanılmaz katkı sağlar. Sodyum, Potasyum ve Magnezyum açısından çok zengindir. Zengin bir C vitamini kaynağı olan incir, aynı şekilde fazla miktarda B3, B6, B2 ve K vitamini içermektedir. Çok az yağ içeren incirin kalp ve mideye çok faydası olan lif açısından çok zengindir.

İncirin Faydaları
İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını ve tansiyonu dengeler.
Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorunu giderir.
Kemiklerin güçlenmesinde yardımcıdır.
Kilo vermeye yardımcıdır.
Kalp sağlığına faydalıdır.
Gribal hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.
Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, vücudu temizler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cildi korur ve genç kalmasını sağlar.
Kanserli hücrelerle savaşır.
Kuru İncirin Faydaları

İncirin kurutulabilir olması, yılın bütün aylarında tüketilme imkanı sağlamaktadır. Belki de bu yüzden dünyanın en fazla tüketilen besin türlerinden birisidir. Hazmının kolay olması ve hoş tadının yanında kuru incirin de sağlık açısından birçok faydası vardır.

İçerdiği zengin liflerden dolayı sindirim sistemine çok faydalıdır. 3 adet kuru incir tüketimi vücudun lif ihtiyacının %20’sini karşılar.
Zayıflamaya yardımcı olur. Kuru incirin kalorisi çok düşüktür. Bu yüzden kilo aldırmaz.
Hipertansiyonu önler. Vücudun sodyum seviyesini dengeler.
Çok iyi bir antioksidan olan kuru incir, metabolizmanın güçlenmesini sağlar ve olası hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Kalp sağlığını korur. Damarlarda oluşan ve kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere karşı etkilidir.
Kanseri önleyici özelliği vardır. Antioksidan bakımından zengin olan kuru incir. Kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur. Kanserli hücrelerin yayılma hızını düşürür.
Kuru incir demir açısından çok zengin bir şifa kaynağıdır. Bir kuru incir tüketimi günlük demir ihtiyacınızın %2’sini karşılar.
İncir Suyunun Faydaları
İncir suyunun faydaları diğer varyasyonlarıyla ilişkilidir. Fakat bazı farklı hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıklardan korunmada incir suyu daha etkili görünmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelir. İçerdiği B6 vitamini yardımıyla aynı zamanda çok iyi bir müshil özelliği taşır.
Bronşları açar. Boğazda tahriş olan mukus zarlarını yatıştırıcı özelliği vardır ve bronş enfeksiyonlarını temizlemede etkili olur.
Kabızlığa iyi gelir. Özellikle yulaf sütü ile karıştırıldığında şiddetli kabızlığa çok iyi gelir.
Mesane taşı oluşumunu engeller. Minerallerin birikmesiyle oluşan mesane taşına oluşumunu engelleyici özelliği vardır.
Metabolizmayı hastalıklara karşı güçlendirir ve vücudun hastalık ve virüslere karşı savaşma gücünü arttırır.
Kalori yakmaya yardımcı olur. Bu da kilo vermek için tercih edilme nedenlerinden bir tanesidir.
Çocukların hatta bebeklerin gelişimine yardımcı olur. Taze sıkılmış incir suyu besin değeri açısından anne sütüne yakındır.
İncir suyunun aynı zamanda yaşlanmaktan kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.
C ve E vitamini açısından zengin olduğu için saçlara faydalıdır.
İncir Kürünün Faydaları
Şimdiye kadar incirin birçok faydasının olduğunu detaylı olarak ele aldık. İncir kuru daha çok gebe kalma sorunu yaşayan kadınlar tarafından bu sorunu çözmek için başvurulan bir yöntemdir. Bu kürün hazırlanması gayet kolaydır.

3 bardak suyu kaynatmaya koyun ve içerisine 17-19 tane kuru inciri ikiye bölerek koyun. 22 dakika kaynamaya bırakın. 22 iki dakika kaynadıktan sonra suyu süzün ve 3 öğün halinde yemeklerden önce için.

İncir Kürü nasıl ve ne kadar süre uygulanmalıdır:

Toplamda 42-45 gün uygulanır. 22-23 gün içilir ve bir hafta (7 gün) ara verdikten sonra yine 22-23 gün tekrar içilir. Kürün her gün hazırlanması daha iyi verim alma açısından önemlidir.

İncirin Zararları
İncir tüketiminin bilinen bir zararı yoktur. Fakat özellikle diyabet sorunu yaşayanların doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Çünkü;

İnsülin kan şekerinin düşürmeye yarar. İncir de aynı şekilde kan şekerinin düşmesine neden olur. Aynı anda insülin ve incir tüketimi kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir. Bu yüzden insülin kullanan hastalar mutlaka doktorlarına danışarak incir tüketmelidirler.
İncirdeki Vitaminler ve Besin Değerleri
1 Adet incirde; 47 kalori, 0.5 gr protein, 90.9 IU A vitamini, 1.3 mg C vitamini, 3 mcg K vitamini, 0.3 mg niasin, 0.1 mg B6 vitamini, 3.8 mcg folat, 0.2 mg B5 vitamini, 22.4 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 10.9 magnezyum, 9 mg fosfor, 149 mg potasyum, 0.1 bakır, 0.1 manganez bulunuyor.

1 Adet incir günlük A vitamini ihtiyacının %2 sini, C vitamininin %2 sini, K vitamininin %4 ünü, niasinin %1 ini, B6 vitamininin %4 ünü, B5 vitamininin %2 sini, folat ihtiyacının %1 ini, kalsiyumun %2 sini, demirin %1 ini, magnezyumun %3 ünü, fosforun %1 ini, potasyumun %4 ünü, bakırın %1 ini, manganezin %4 ünü karşılar.

LİMONUN FAYDALARI

Limonun Faydaları; Limon dört mevsim mutfaklarımızda bulunan, en kıymetli meyvelerden biri. Tatlılara, çorbalara, salatalara hatta suya bile kattığımız limonun içindeki maddeler sayesinde vücudumuza faydaları saymakla bitecek gibi değil.

Limon bol miktarda C vitamini içerir ve günlük bir limon tüketiminde insan vücudunun ihtiyacı olan C vitamininin %50 sini karşılar. Buda hastalıklara ve vücudun kötü etkilere karşı korunmasında oldukça faydalıdır.

C vitamininin yanında bol miktarda B vitamini, fosfor, protein ve karbonhidrat içerir. Genelde sadece yemeklerle beraber kullanılan limon aslında bir çok şekilde faydalanılabilecek bir şifa kaynağıdır. Sadece beslenmede değil saç, cilt ve ağız bakımında da bir çok insan tarafından kullanılıyor. Muazzam bir antiseptik ve antioksidan özelliği içeriğinden dolayı her sabah düzenli olarak tüketildiğinde sağlığa inanılmaz faydalar sağlıyor.

Limonun Faydaları
Vücut sıvılarının pH değerini dengeler.
Karaciğeri ve bağırsakları temizler.
Serbest radikallere karşı vücuda koruma sağlar.
Anti bakteriyel ve antioksidandır.
Zararlı maddelerin ve toksinlerin vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar.
Sindirimin kolay yapılmasına katkı sağlar.
Hazımsızlığı ve kabızlığı giderir.
İyi bir idrar söktürücüdür.
Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar.
Sinir sistemini dengede tutar.
Soğuk algınlığına karşı iyi bir koruyucudur.
Ciltteki fazla yağların atılmasına yardımcıdır.
Sivilceye direk uygulandığında kurutur.
Fazla kiloların atılmasına yardımcıdır.
Enfeksiyonlarla savaşır.
İltihap kurutucudur.
Antioksidan etkisi sayesinde kanserli hücrelerden korur.
Tansiyonu düşürür ve iyi kolesterolü artırır.
Ilık Limonlu Su İçmenin Faydaları?

Bir bardak ılık suyun içine yarım limonu sıkarak her sabah aç karna için.
Toksik maddeleri kolayca vücuttan atarak sindirimi kolaylaştırır.
İdrar miktarını artırarak istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
İçeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.
Vücuttaki sıvıların pH seviyesini dengeler.
Cildi fazla yağdan arındırarak siyah noktaları ve sivilceleri giderir.
Enerji sağlar ve ruh halini pozitivize eder.
Vücuttaki iltihabın atılmasında faydalıdır.
Limondaki Vitaminler
100gr limonun içeriğindeki besin değerleri; 28 kalori, 0.3gr yağ, 0mg kolesterol, 2mg sodyum, 138mg potasyum, 9g karbonhidrat, 2.8g diyet lifi, 2.5g şeker, 1.1g protein, 22IU A vitamini, 53mg C vitamini, 26mg kalsiyum, 0.6mg demir, 0 IU D vitamini, 0.1mg piridoksin, 0mg B12 vitamini, 8mg magnezyum.

TRABZON HURMASININ FAYDALARI

Trabzon Hurmasının Faydaları; ana vatanı Trabzon olan bu meyve başta kanser olmak üzere birçok rahatsızlığa şifa oluyor. Ülkemizde kolayca bulunabilen Trabzon Hurması; cennet hurması, cennet meyvesi, cennet elması, amme, koca yemiş, kara hurma, Japon elması isimleriyle de bilinir.

İçeriğinde yüksek miktarda bulunan askorbik asit ve fenolik bileşikler sayesinde güçlü bir antioksidan görevi görür. Ayrıca protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinden dolayı vücut ısısını yükseltiyor ve kış aylarını rahat geçirmeyi sağlıyor.

Trabzon hurmasının turuncu meyvesi çok tatlıdır. Yeni olgunlaşmış meyvesi ağızda mayhoş ve ekşi bir tat bırakabilir. Bu nedenle daha önce hiç yememişseniz yumuşak tam olgunlaşmış olanlarından yemenizi tavsiye ederim. İçi yumuşak olan bu meyve çiğ veya pişmiş olarak da tüketilebilir.

Trabzon Hurmasının Faydaları; ana vatanı Trabzon olan bu meyve başta kanser olmak üzere birçok rahatsızlığa şifa oluyor. Ülkemizde kolayca bulunabilen Trabzon Hurması; cennet hurması, cennet meyvesi, cennet elması, amme, koca yemiş, kara hurma, Japon elması isimleriyle de bilinir.

İçeriğinde yüksek miktarda bulunan askorbik asit ve fenolik bileşikler sayesinde güçlü bir antioksidan görevi görür. Ayrıca protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinden dolayı vücut ısısını yükseltiyor ve kış aylarını rahat geçirmeyi sağlıyor.

Trabzon Hurmasının Faydaları
İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde göz sağlığını korur.
Mide bağırsak sistemini düzenleyerek kabızlığı önler.
Mideyi kuvvetlendirir ve gastrit tedavisinde yardımcıdır.
Bağırsak iltihabını iyileştirir.
Kalp ve damar sağlığını korur.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
Kanser tedavisinde kullanımı yaygındır.
Kansızlığa ve vitamin eksikliğine iyi gelir.
Vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğini gidererek saçları ve cildi besler.
İştahsızlığı gidermede yardımcıdır.
Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür.
Öksürük, nezle, soğuk algınlığına karşı faydalıdır.
Balgam söktürücüdür.
Mide bulantısı ve kusmaya karşı şifalıdır.
Trabzon Hurması Nelere İyi Gelir?
Yapraklarını kaynatıp elde ettiğiniz su ile saçlarınızı yıkarsanız daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olursunuz. Yüzünüzü yıkadığınızda ise kusurları ortadan kaldırmaya önemli katkı sağlar.
Meyvesi ile hazırlanan cilt maskesi; sıkılaştırıcı, besleyici ve gençleştirici etki sağlar.
Yapraklarını kaynatarak elde ettiğiniz su ile sağlıklı bir deterjan, temizleyici elde etmiş olursunuz. Evde temizlik yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Yapraklarından hazırlanan çayı günlük içtiğinizde sağlığa olan katkıları hızlanacaktır.
Meyvesinden hazırlayacağınız su ile hipertansiyona şifa bulabilirsiniz.
Trabzon Hurmasındaki Vitaminler
Bol miktarda protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri bulunur.

100gr taze Trabzon hurmasının içerdiği besin değerleri; 77 kalori, 19.7gr karbonhidrat, 0 kolesterol, 0.4gr yağ, 1.69gr lif, 26mgr fosfor, 6mgr kalsiyum, 0.3mgr demir, 6mgr sodyum, 174mgr potasyum, 8mgr magnezyum, 2.710 IU A vitamini, 0.03mgr B1 vitamini, 0.02mgr B2 vitamini, 0.1mgr B3 vitamini, 66mgr C vitamini.

Goji Berry


Goji Berry Faydaları

Goji Berry; son zamanların popüler meyvesi Goji Berry sağlıklı kilo vermek isteyenlerin gözdesi. Kurt üzümü adıyla da bilinen Goji Berry Faydalarıyla popülerliğini koruyor…

Son zamanlarda televizyonlarda ve sosyal paylaşım sitelerinde adını sıkça duyduğumuz goji berry faydaları ile dikkat çekiyor. Yüksek antioksidan özelliğine sahip olan bu bitki özellikle uzun yaşam için önde gelen bitkilerden. Ülkemizde yalnızca kilo vermek adına kullanılan goji berry anavatanı olan Tibet de yüzlerce yıldır böbrek ve karaciğer tedavilerinde kullanılıyor.

Ömrü Uzatır: Ana molekülleri olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde vücut fonksiyonlarını korur, yaşlanmayı geciktirir.

Genç Hissettir: hCG yani gençlik hormonunun salgılanmasını artırır bu sayede, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını artırır, vücuttaki yağ oranını azaltır.

Enerji Verir: Bitkinlik ve halsizlik şikayetlerini giderir, dayanıklılığı artırır.

Kan Basıncını Düşürür: İçeriğinde bulunan polisakkaritler sayesinde kan basıncının yükselmesini önler.

Kanserden Korur: İçeriğinde Germanium bulunur. Bu da kanser önleyici bir maddedir.

Kolesteroü düşürür: Goji içeriğinde bulundurduğu betasitosterol maddesi sayesinde kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca antioksidanları sayesinde damar duvarında plak oluşumunu engeller.

Kan Şekerini Dengeler: İçeriğinde polisakkaritleri sayesinde insülin seviyesini ve kan şekerini düzenler. Bunun yanında yapı taşlarından olan betain maddesi sayesinde karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını da önler.

Menapozu Geciktirir: Hormonal dengeyi sağlayan güçlendirici maddeler içerir.

Yağ Yakar: İçeriğindeki polisakkaritller vücuda yağ olarak depolanmaz buda vücuda enerji sağlar. Denemeler sonucu başarılı bir zayıflama bitkisi olduğu ıspatlanmıştır.

Sindirime Yardımcıdır: Mide asitlerinin aktivesinde hızlandırıcıdır ve gastrit tedavisinde kullanılır.

Uykusuzluğu Giderir: Yapılan araştırmalara göre denenen tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme gözlenmiştir.

Göze Faydalıdır: Az ışıklı ortamlarda görüş kalitesini artırır ve gözün karanlığa uyum süresini hızlandırır.

Kalbi Güçlendirir: Kan basıncını ayarlayarak kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vücuttaki savunma hücrelerinin aktivasyonunu düzenler ve sayılarını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tümör Riskini Azaltır: Tümörün yok olmasına neden olan apopitoz olayını hızlandırır.

Kemikleri Güçlendirir: Kasların gelişimine katkı sağlar ve kalsiyum depolamaya yardımcıdır.

Goji Berry Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir avuç kurutulmuş goji meyvesi, bir adet limon ve kaynar su ile çayın hazırlanışı gayet basittir. Kaynar su içerisine goji berryi atın ve ince halkalar halinde kestiğiniz limon dilimlerini ekleyin. Çaydanlığın ağzını kapatıp 5 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer kilo vermek istiyorsanız bu çayı sabahları ve akşam yemekten önce 1 bardak içmelisiniz.

MUZUN FAYDALARI

Muzun Faydaları; muz daha çok tropikal bölgelerde yetişen bir meyvedir. Ülkemizde ise Antalya ve Anamur civarında da yetiştirilmektedir. Dünyada her yıl 100 milyon adet muz tüketildiği söyleniyor.

Buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok tüketilen tarım ürünü olan muz, en çok tüketilen meyve. Aynı zamanda bütün meyveler arasında enerji içeriği en yüksek olanıdır. Sadece iki tane muz 90 dakikalık egzersiz için yeterli enerji sağlar. Hücrelerin yaşamasını sağlayan biyolojik yapı parçası olan insan DNA’ sı muz DNA’ sı ile %50 oranında benziyor. Yani muz doğanın bize sunduğu mucizelerden biridir.

Muzun Faydaları
Enerji verir.
Kan basıncını dengeler.
Böbrekler için faydalıdır.
Göz sağlığına etkilidir.
Strese karşı etkilidir.
Sindirime yardımcı olur.
Ülsere iyi gelir.
Cilt sağlığını korur.
Çocukların gelişimine katkıda bulunur.
Kanserle mücadelede faydalıdır.
Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
Saç beyazlamasını geciktirir.
Kemik sağlığını korur.
Tansiyonu dengeler.
Muz Kabuğunun Faydaları

Vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı varsa ağrılı bölgeye muz kabuğu koyup 30 dakika bekletin. Ağrı kesici etki yaratacaktır.
Muz kabuğunu her gün yüzünüzde 5 dakika beklettiğinizde sivilce azalmasında ve cildi güzelleştirmede etkili olacaktır. Ayni zamanda sedef hastalığında iyileştiricidir. Sedefli bölgede beklettiğinizde zamanla iyileştirici etki gösterecektir.
Dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Diş temizliğini ve parlaklığını sağlarken diş sağlığını koruyucu etki gösterecektir.
Göz problemlerinde etkili olduğu için her gün belli süre göz masajı yapmanız göz sağlığınızı koruyacaktır.
Sinek ve böcek ısırığında en etkili ilacınız olur. Sorunlu bölgeye tuttuğunuzda iyileştirici etki gösterir ve kaşıntıyı da giderir.
Ayak parmaklarınızda ve topuğunuz da nasır varsa nemlendirici etki gösterir. Düzenli uygularsanız nasır probleminiz ortadan kalkacaktır.
Vücuda sayısız faydası olan muz aynı zamanda ayakkabı temizleyicisi olarak kullanılabilir. Kabuğuyla ayakkabınızdaki kiri alırken rengine de parlaklık verecektir.
Muz Maskesi

Malzemeler; Muz, limon, bal ve yoğurt.

Hazırlanışı; Muzun 4/1’ini çatalla ezin. 1 Çay kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürün. 15 Dakika bekletin ve sonra ılık suyla cildinizi temizleyin. Haftada bir kez yapacağınız bu uygulama bebeksi bir cilde sahip olmanızı sağlayacak.

Dikkat! Kabızlık sorunu olanlar muzu fazla tüketmemelidir. Sorunu olmayan kişiler de muz tüketimini abartmamalı. Aksi takdirde gaz ve hazımsızlık sorunlarına neden olabilir.