MEYVELERİN FAYDALARI BİRAZ’DA SAĞLIK 4

HAMİLELİKTE AYVA ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

Doğumun kolaylaşması ve hamilelik, gebelik sürecinin rahat geçmesi için kıymetli anne adayları için; hamilelikte ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Hamilelik süreci bayanların en hassas dönemleridir. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken nokta beslenme düzenidir. Ayva yemek, bu süreç içerisinde hem sağlıklı hemde doğuma yardımcı bir besin tüketimi olacaktır. Annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, çocuğun ise sağlıklı gelişmesi için her hamile bayan ayvanın besin değerinden faydalanması gerekir.

İçeriğinde bol miktarda lif barındıran ayva, A, B, C vitaminlerini de içerir. Ayrıca bakır, çinko, selenyum, demir, potasyum ve fosfor açısından da oldukça zengindir. Ayva meyvesi yenildiğinde de bolca fayda sağlarken aynı faydayı çekirdeklerini kaynatıp içildiğinde de edinebilirsiniz. Hamilelik dönemi için genellikle ayva çekirdeği suyu tercih edilmektedir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları?
İçerdiği zengin besin lifleri sayesinde kabızlığı önler. Aynı zamanda suda çözünen lifler sayesinde ishal durumunda dışkının katılaşmasını sağlar.
İçerdiği C vitamini sayesinde hamilelik sürecinde vücuttaki toksinleri atmaya yardımcıdır.
İçerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını ve tansiyonu dengeler.
Böbrek taşı oluşumuna engel olur.
İçerdiği antioksidanlar sayesinde kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.
Hamilelik nedeniyle oluşan eklem ağrılarına ayva ezmesi sürüldüğünde ağrıları hafifletir.
Nezle ve gribal enfeksiyonlarına karşı koruyucudur.
Hamilelik döneminde oluşan fazla halsizliği giderir.
Çekirdeğini kaynatarak yapılan kür göğüs ucu çatlaklarını giderir.
Kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
İdrar sökücü özellik gösterir.
Doğumu kolaylaşmasında oldukça etkilidir.
İştahsızlığı giderir.
Mide bulantısını giderir.
Hamilelik Çatlaklarını Gideren Ayva Kürü
Ayva ve ayva çekirdeği vücut sağlığına sayısız fayda sağlarken aynı zamanda cilt sağlığını da korur. Hamilelikte ayva çekirdeği kürü kür çatlakları giderirken ciltte oluşan akne ve yaraları da giderici etki yaratır.

Ayva Kürü Tarifi
Hazırlanışı çok basit; Bir miktar ılık suyun içine ayva çekirdeklerini atın ve ağzını kapatıp bir gün bekletin. Yoğun bir kıvam alacaktır. Her gece pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Yarım saat sonra kuruduğunda cildinize iyi gelen bir yağ yardımıyla masaj yapabilirsiniz. Düzenli uyguladığınızda etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

Meyvesinden kabuğuna, yaprağından çiçeğine her yanıyla şifa dağıtan bu faydalı meyve en ideal besinlerden biridir. Merak edenler için; Ayvanın Faydaları başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

KİVİNİN FAYDALARI

Kivinin ana vatanı Çin’in Güney Bölgesinde yer alan Yangtse Vadisidir. Türkiye’ de de yetiştirilmesi kolay olan kivi yoğun olarak Rize de yetiştirilmektedir.

Havaların soğumasıyla beraber manav ve pazar tezgahlarını süsleyen bu meyveye sık sık rastlarız. Muzdan daha fazla life sahip olan kivi aynı zamanda turunçgillerden de daha fazla C vitamini içermektedir. Bu sebeple gribal enfeksiyonlara karşı korunmada önemli rol oynar. Kivinin içerdiği vitamin, mineral ve liften tam anlamıyla faydalanmak için dilimlemeden yani bıçak değdirmeden yenmesi gerekmektedir.

Kivi, potasyum, karbonhidrat, sodyum, kalsiyum, demir mineralleriyle, A vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitaminlerinden oluşan hem cilt hem de saç için çok faydalı bir meyvedir. Kivinin saça ve cilde faydaları saymakla bitmiyor, işte bunlardan bazıları;

Kivi kırışıklıkları azaltır
Kivi, en iyi E vitamini kaynaklarındandır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, E vitamininin kırışıkları azaltabilen vitaminlerden olduğunu bildiriyor.

Kivi cilde C vitamini sağlar
Kivi, yüksek miktarda C vitamini içeriği ile vücudun kolajen üretimini artırır. Kolajen üretimi cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olan yaşlılık belirtileriyle savaşır. Ayrıca, kivi C vitamini özleri sayesinde cildi sıkılaştırıp gençleştirmekle kalmaz, hasarlı hücreleri de onarır. Kivi aynı miktar portakaldan daha fazla C vitamini içerir. C vitamininin ciltte bir diğer vazifesi de cildin kurumasını önlemek ve serbest radikallerin vereceği hasardan cildi korumaktır.

Kivi yaşlanmayı önler
Zamanı geri almak mümkün değildir, fakat yaşlanmayı geciktirmek imkan dahilindedir. Kivi, antioksidan açısından zengin yapısıyla yaşlanmayı geciktiren meyveler arasında yer alır. Antioksidanların görevlerinden biri de vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirip, cildin elastikiyetini, sıkılığını ve dokusunu korumaktır.

Kivi U.V ışınlarından korur
Kivide bol miktarda amino asit bulunur, kivi bu özelliği ile cildi, güneşin zararlı ışınlarından, güneşin vereceği hasardan korur.

Sivilceleri giderir
Kivi, doğal anti-inflamatuar yani iltihap önleyicilerdendir. Gözenekleri temizleyip, sivilcelerle mücadele eder. Sivilceden kurtulmak için kivi maskesi uygulayabilirsiniz.

Cilde parlaklık kazandırır
Kivi, lif ve antioksidan açısından zengin yapısıyla doğal laksatiflerden yani müshil etkisi gösteren yiyeceklerdendir. Düzenli kivi tüketimi bedenden toksinleri temizleyip, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kivinin Saça Olan Faydaları
Kivi saç dökülmesini önler
Kivi C ve E vitamini özleriyle saç dökülmesine karşı savaşır ve saç sağlığını korur. Ayrıca magnezyum, çinko ve fosfor gibi mineraller kan dolaşımını uyararak saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kivi saçların erken beyazlamasını önler
Kivi, bakır minerali açısından zengin içeriği ile saçların erken ağarmasını önleyerek doğal rengini korur

Kivi saçta egzamayı önler
Kivinin düzenli tüketimi, kan damarlarını güçlendirerek kafa derisi egzaması, baş derisi iltihabı gibi saç problemlerini önler.

Kivi Suyunun Faydaları
Doğal kivi suyu tükettiğinizde aşağıdaki faydaların tümünü edinebilirsiniz. Evde kendi imkanlarınızla hazırlamanız en doğrusu olacaktır. Hazır meyve sularında şeker oranı fazla ve işlem gördüğü için vitamin miktarında azalma olur. Doğallığını yitirmeden evde kendiniz hazırladığınız kivi suyunu her gün tüketmenizi tavsiye ederim.

Antioksidan özelliği gösterir.
Kolesterol seviyesini düşürür.
Cilt problemlerini giderir.
Kanın temizlenmesinde yardımcıdır.
Karaciğeri çalıştırır.
Kadınlarda göğüs kanserini önler.
Nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önler.
Kan basıncını dengeler.
Tansiyonu düşürür.
Vücuda direnç kazandırır.
Sindirimi kolaylaştırır.
Kabızlığın giderilmesinde yardımcıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kivinin İçeriğindeki Vitaminler
1 Adet orta boy kivinin besin değeri; 46 kalori, 7 gr şeker, 1gr protein, 2 gr besin lifi, 66 IU A vitamini, 70.5 mg C vitamini, 1.1 mg E vitmini, 30.6 mcg K vitamini, 19 mcg folat, 25.8 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 12.9 mg magnezyum, 25.8 mg fosfor, 237 mg potasyum, 0.1 mg çinko, 0.1 bakır, 0.1 mg manganez, 32.9 mg toplam omega-3, 187 mg toplam omega-6

ELMANIN FAYDALARI

Elmanın Faydaları; içeriğindeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde en faydalı meyveler arasında yıldızı parlayan elma cilt başta olmak üzere vücuda sayısız katkı sağlıyor.

Bu mucize meyveye kolay ulaşabildiğimiz için kendimizi şanslı hissetmeliyiz. Çünkü elma üretiminde Çin ve ABD den sonra 3.sırada geliyoruz. Bu sayede organik olanına kolayca ulaşabiliyor aynı zamanda ucuza satın alabiliyoruz. Elmanın birçok çeşidi vardır. Bu farklılıklar yetiştiği bölgeye göre değişiklik gösterir. İçeriğindeki A, E, B6, C, K vitaminleri sayesinde iç hastalıklardan sindirim sistemine, ciltten saç sağlığına kadar bir çok organa şifa sağlıyor. Bunların yanı sıra vücuda direnç sağlıyor ve hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturuyor.

Elmanın Faydaları
İçeriğindeki lif sayesinde uzun süre tok tutar.
Solunum yolları sorunlarını önler.
Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla savaşır.
Diyabet riskini azaltır.
Beyin gücünü artırır.
Kanserli hücrelerle mücadele eder.
Diş sağlığını korur.
Parkinson hastalığından korur.
Kolesterolü düşürür.
Kalp sağlığına faydalıdır.
İshal ve kabızlığa faydalıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.
Yeşil Elmanın Faydaları

Potein, lif ve vitaminler açısından oldukça zengin olan yeşil elma her gün düzenli tüketildiğinde vücuda sayısız fayda sağlıyor. Uzmanlar tarafından haftada en az 5 elma yenmesi öneriliyor. İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemini güçlendirir, metabolizmayı çalıştırır ve bu sayede diyet yapanların vazgeçilmezidir. Bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra tok tutmasıyla da kilo vermeye oldukça yardımcıdır. Ayrıca içeriğindeki demir, çinko, manganez gibi mineraller sayesinde sinir sistemini düzenler ve psikolojik rahatlama sağlar. C vitamini sayesinde cilt kanserini önler. Tiroid bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Damarlardaki yağlanmayı önler.

Elmanın İçeriğindeki Besinler
1 Adet orta boy kabuklu elmanın içinde; 95 kalori, 19 gr şeker, 159 gr su, 16.4 mg omega 3 yağ asitleri, 78.3 mg omega 6 yağ asitleri, 4 gr lif, 0.5 gr protein, 98.3 IU A vitamini, 8.4 mg C vitamini, 0.3 mg E vitamini, 4.0 mcg K vitamini, 0.1 mg B6 vitamini, 0.2 mg niasin, 5.5 mcg folat, 10.9 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 9.1 mg magnezyum, 20 mg fosfor, 195 mg potasyum, 0.1 mg manganez bulunuyor.