MEYVELERİN FAYDALARI BİRAZ’DA SAĞLIK 2

Kavunun Faydaları

Kavunun Faydaları; Yaz aylarının en çok tüketilen ve vazgeçilmez meyvelerinden birisi o kavunun faydaları arasında birçok şey sayabiliriz. Kokusu ile ağzımızı sulandıran kavun, lezzetlinin yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyor. Peki kavun neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?

Kabakgiller ailesinde yer alır. Anavatanı Asya kıtasıdır. İlkbaharda gelişmeye başlar ve dalları yerde sürünerek ufacık sarı çiçekler açar. Kavun, olgunlaşmadan da tüketilebilmektedir. Olgunlaşmamış haline ise kabak ismi verilir. Türkiye’de en fazla yetiştiği yerler Ankara, Diyarbakır, Balıkesir, Konya ve Manisa’dır.

Kavunun Faydaları
Folik asit, potasyum, sodyum, magnezyum, demir ve bakır açısından zengindir.
Kalorisinin büyük bölümünü karbonhidrattan gelir.
Lif oranı düşüktür.
100 gram kavunda yaklaşık 28 kcal kalori bulunmaktadır.
İçerisinde bulundurduğu C vitamini bağışıklık sistemini arttırır.
Tansiyon düşmesinde etkili bir meyvedir.
Beyine giden oksijen tüketimini yükseltir.
Ritim bozukluğunu engeller.
Strese iyi gelir.
Kavun diyabetik nefropati önler.
A vitamini eksikliğini gidererek Akciğer sağlığını korur.
Adet dönemini düzene sokar.
İçerisinde bulunan lif sayesinde tok tutucu özelliği vardır. Bu da zayıflamayı kolaylaştırır.
Kavun nikotin eksikliğini giderir ve sigarayı bırakmaya yardımcı olur.
İçerisinde bulunan folat üreme kapasitesini arttırır.
Bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.
Hazımsızlığı giderir.
Ateş düşürür.
Saç dökülmesini engeller, saçların daha gür ve sağlıklı uzamasını sağlar.
Egzama sedef gibi cilt hastalıklarını tedavi eder.
Kavun, diş ağrılarını giderir.
İdrar söktürücü özelliği vardır.
Cildin sağlıklı ve parlak bir görünüm elde etmesini sağlar.
Günlük alınması gereken C vitaminin büyük bir kısmını karşılar.
Kavunun Kullanım Alanları
Cilt bakımı için Nasıl Kullanılır; Kavunu ezdikten sonra, soğuk sütün içine koyarak cildinize sürerek nemlendirici şeklinde kullanabilirsiniz. Bilhassa kuru cildi olanlara karşı çok faydalı gelmektedir.

Kavun çekirdeğinden hazırlanan çay tarifi ve faydaları; Kavun çekirdekleri de en az kavunun tatlı ve sulu kısmı kadar faydalıdır. Kavun çekirdekleri kurutularak dövülüp, suda kaynatılarak içildiğinde öksürük, bronşit ve göğüs ağrısı gidi hastalıklara iyi gelir.

Çekirdekleri yenildiğinde iç yaralarına şifa olabilmektedir.

Kavun Kilo Aldırır mı?

Kilo verdiren yiyecekler arasında olan kavunun hazmı karpuza oranla daha zordur ve bu nedenle içerdiği kaloriler uzun süre vücudumuzda kalmaktadır. Bol miktarda şeker içeriğine sahip kavunları tüketirken biraz dikkat etmemiz lazım. Çünkü aşırı tüketimi size kilo olarak geri dönecektir.

Kavun Kaç Kaloridir?
200 gram kavun 68 kalori içerir.
İnce 1 dilim kavunun kalorisi ortalama 60 kaloridir.
Orta büyüklükteki 1 adet kavun 350 kalori vardır.
1 su bardağı kavun suyu 70 kalori değerindedir.

Kavunun Zararları Nelerdir?
Şeker hastalarının kavun tüketmesi tavsiye edilmez.
Kavun, mide asidini yükseltir bu sebeple ülser hastalarının tüketimi tavsiye edilmez.
Kavunun etkili bir antioksidan olmasına rağmen ve özellikle kavun çekirdeklerinin sindirim sistemi iltihaplarına karşı etkili olduklarını söyleyen sağlık uzmanları olmasına rağmen, bir kısım sağlık uzmanları kavun ve kavun çekirdeklerinin sindirim sistemi iltihabı sorunu yaşayan kişilerde zararlı olduğunu savunmaktadırlar.

HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI

Hindistan Cevizinin Faydaları; Hindistan da doğal şifa kaynağı olan ve Hint evlerinden hiç eksik edilmeyen Hindistan cevizinin faydaları, Hindistan cevizi suyunun faydaları ve zararları.

Doğal besinler arasında sağlık açısından inanılmaz faydaları olanlardan bir tanesi de Hindistan cevizidir. Hindistan cevizi Hint evlerinde asırlar boyunca alternatif tedavi olarak kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. Sağlık açısından birçok faydası olan Hindistan cevizi maalesef ülkemizde çok yaygın tüketilen meyveler arasında değildir.

Hindistan Cevizinin Faydaları
Lif Kaynağıdır: %61 oranında diyet lifi içeren Hindistan cevizi şekeri salgılanmasını azaltır ve enerjiye dönüşmesini sağlayarak şeker hastalığı riskini azaltmaktadır.
Hindistan Cevizi Kemik Sağlığını Korur: Hindistan cevizi tüketimi düzenli olarak sağlandığında diş yapısı ve iskelet sistemi daha sağlıklı hale gelir.
Diyabet Rahatsızlığına Faydalıdır: Hindistan cevizi tüketildiğinde kandaki glikoz seviyesi ve insülin salgılanması azalır. Glisemik seviyesinin de dengelenmesini sağlayan meyve kandaki şeker miktarını azaltmaktadır. Hindistan cevizinin sindirilmesi de kolay olduğu için bağırsakları rahatlatır. Aynı zamanda bulantı ve kusma problemler görülmez.
Ağız Hijyeni Sağlar: Hindistan cevizinin haznesinde bulunan su nefesin tazelenmesinde ve ağız içinde bulunan bakterilerin giderilmesinde etkilidir.
Yaşlanmayı Geciktirir: Trans-zeatin ve kinetin içeren Hindistan cevizi anti kanserojen özellikler barındırıyor.
Karın Yağlarını Eritir: Karın boşluklarında oluşan yağların giderilmesi için Hindistan cevizi etkili bir besindir.
Hamilelik Döneminde Faydalı: Steril özelliği sahip olan besin bebeklerin ve annelerin bağışıklık seviyelerini yükseltir ayrıca enfeksiyon riskinden bünyeyi korur.
İdrar Yollarını Temizler: Doğal diüretik içeren Hindistan cevizi idrar yollarında oluşan enfeksiyon riskini azaltır.
Epilepsi Hastalığına Faydalıdır: Çocuklarda görülen epilepsi nöbetlerin şiddetini azaltarak rahatlık sağlar.
Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları
Antioksidan özelliği sayesinde antibiyotik etkisi bulunur.
Yaşlanmayı geciktirir ve cilt hücrelerini onararak genç kalmanızı sağlar.
Kabızlığın önlenmesinde etkin rol oynar.
Magnezyum ve potasyum içeren besin kalp sağlığını korur.
Kan dolaşımı hızını arttırır.
Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
İdrar akışını hızlandırır.
Bağırsakta oluşan solucanların giderilmesini sağlar.
Yan etkisi olmayan içecek vücuda zindelik verir.
Kemiklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
Hindistan Cevizinin Cilde Faydaları
Kozmetik sektöründe çokça kullanılan Hindistan cevizi kuru ciltler için bulunmaz bir nimettir. Cildin pullanarak dökülmesini önleyen besin deri hastalıklarından da cildi korur. Antioksidan özelliği ile cilt kanserinden koruyan Hindistan cevizi kan dolaşımını hızlandırarak cildin daha genç kalmasına destek verir.

Hindistan Cevizinin Saça Faydaları
Saç diplerinde oluşan kepeklenmeleri önlerken saçların dökülmesini engeller. Sağlıklı saçlar için gerekli besinleri barındıran Hindistan cevizi saçların parlamasını ve uçlarının kırılmamasını sağlar.

Hindistan Cevisindeki Vitaminler
Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanında, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan Hindistan cevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle manganez ve fosfor açısından oldukça zenginidir. Bunun dışında sağlık açısından birçok faydası olan bileşenler içermektedir.

Hindistan Cevizinin Zararları
Yağ içeriği yüksek olan Hindistan cevizini aşırı miktarda tüketmeyiniz.
Gebelik ve emzirme döneminde aşırı tüketiminden kaçının ve doktorunuza mutlaka danışın.
Kolesterolü yükselttiği söylenmektedir.
Kan basıncı düşük olan bireyler tüketmeden önce mutlaka hekime danışmalıdır.

ÇARKIFELEK MEYVESİNİN FAYDALARI

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları; tam bir lif deposu olan ve kilo vermeyi de kolaylaştıran çarkıfelek ya da diğer adıyla tutku meyvesinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

Tutku meyvesi, çarkıfelek meyvesi veya passion fruit adlarıyla tanınan bu tropik meyve; kokusu ve lezzetiyle çok seviliyor. Birçok faydasının olduğu bilinen vitamin deposu çarkıfelek meyvesinin afrodizyak etkisinin de çok fazla olduğu açıklandı. İşte, çarkıfelek meyvesi ile ilgili bilinmeyenler:

Anavatanı Güney Amerika olan Brezilya, Arjantin gibi tropik bölgelerde yetişen ve dünyada ‘passion fruit’ adı ile bilinen, kendine özgü tadı ve aroması olan tutku meyvesi besin değerleri yönünden oldukça zengindir. Çarkıfelek; dış kısmı mor, içi çekirdekli bir yapıya sahip egzotik bir meyvedir.

Çarkıfelek Meyvesi Faydaları
Çarkıfelek meyvesi üst kısmı gök içerisinde ise çekirdekleri bulunan egzotik bir bitkidir. Kökeni Güney Afrika’dır. Ancak daha gök türleri ve sarı tonları vardır. Bunlar Yeni Zelanda ve Hawai türleridir. Aşağı yukarı aynı tada sahip olsalar da gök cins daha sulu ve asitlidir.
Bu meyve yüzde 85-90 oranında nemli yerlerde muhafaza edilmelidir. Kısa sürede bozulacağından mümkün olduğunca erken tüketilmesi önerilir.
Tabii bir sakinleştirici olarak kabul edilebilir. Yan etkisi olmasa da 2 taneden fazla tüketilmesi önerilmez.
Kabuğu soyularak tüketilmelidir. Çekirdekleri de potasyum, kalsiyum, birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir.
Vücudunuzun demir gereksinimini büyük oranda karşılar. Lif bakımında da hayli bereketlidir.
Cinsel arzuyu artırdığı için tutku meyvesi olarak da ifade edilir. Cinsel gücü artıran ilaçların yapımında bu meyveden faydalanılır.
Kokusu uzun zaman nefesinizi ferah tutar aynı zamanda kan dolaşımına faydalıdır.
Uykusuzluk ve strese birebir!
Çarkıfelek ailesine ait olan ve bilimsel adı passsiflora edulis olan tutku meyvesi uykusuzluk durumlarında, stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik olumsuzluklarda serotonin seviyesinde yükselme sağlayan doğal bir sakinleştiricidir. Serotonin yükselmesi mutluluk hissini artırmaktadır. Bu hisle bağlantılı olarak cinsel gücüde desteklemektedir. Bitkisel tedavilerle yapılan stres yönetiminde, sakinleştiricilerde, bu meyvenin özlerinden yararlanıldığı düşünüldüğünde meyvenin doğal olarak da tüketilmesi önerilmektedir.

Çarkıfelek meyvesinin tadı nasıldır?
Kıvamı ve aroması oldukça benzersiz olan çarkıfelek meyvesinin mor renkli bir dış kabuğu vardır. Bu kabuğun içinde sulu, jöle benzeri ancak ferahlatıcı bir meyve özü bulunur. Çarkıfelek meyvesinin çekirdekleri çıtır çıtır yenilebilir cinstendir.

Çarkıfelek meyvesi nasıl yenir?
Çarkıfelek meyvesi ikiye kesilerek tatlı kaşığı ile meyvenin içi yenir.

Çarkıfelek Meyvesi Besin Değerleri
100 gr tutku meyvesi; 97 kalori ve 30 mg C vitamini içeriyor. Bu değer günlük C vitamini ihtiyacının yarısını A vitamini ihtiyacının da %43’ünü karşılamaktadır. Bu değerler A ve C vitamininin antioksidan gücü nedeniyle tutku meyvesini değerli kılmaktadır. Bu etkisiyle bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

FRENK ÜZÜMÜ FAYDALARI

Frenk Üzümü Faydaları; Taşkırangillerden, çogunluğu kışın yaprağını döken, bazıları da her zaman yeşilliğini muhafaza eden bodur çalılardır.

Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmezler. Dalları zayıftır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar halindedir. Salkımlar üzerinde taneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydam olduğundan, tanenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir. Meyveler mayhoş ve tatlıdır. Başlıca dört çeşit tanınmış frenküzümü vardır : I-Küçük kırmızı frenküzümü, II-Büyük kırmızı frenküzümü, III-Siyah frenküzümü, IV-Sarı frenküzümü.

Diğer İsimleri: Stachelbeere, Groseille, Currant, Ribes rubrum, Currant, Groseille

Bunlardan en makbulü büyük taneli kırmızı frenküzümüdür. Bu üzüm çeşidi tesirlidir ve suyu çoktur. Şurup yapmaya elverişlidir. Frenküzümlerini iyice olgunlaştırdıktan sonra toplamalıdır.

Frenk Üzümü Faydaları
İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.
Vücuda rahatlık verir.
İdrar söktürür ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
Sindirim sistemindeki iltihaplarda faydalıdır.
Karaciğer şişkinliğini ve sarılığı giderir.
Romatizma ve mafsal şikayetlerini azaltır.
Karında toplanan fazla suyu boşaltır.
Frenk üzümü nasıl kullanılır?
Bektaşi üzümü olarak da bilinen Frenk üzümü hem taze hem de kuru halde tüketilebilir. Beyaz meyveli Frenk Üzümü, kırmızıya oranla daha tatlıdır. Bu sebeple yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve reçel yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Siyah Frenküzümü suyunun besin değeri oldukça yüksektir. Marmelat yapımında da kullanılan Frenk üzümünün kurutulan meyveleri çay şeklinde demlenerek içilebilir. Tıpta da yararlanılan bu meyvenin yapraklarından elde edilen çay, romatizma ve gut semptomlarını önlerken, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadr. Ayrıca, ağız enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir.

Frenk üzümü nerelerde yetişir?
Latince adı ribes rubrum olan, fazla nemli ve kuru toprakları sevmeyen Frenküzümünün; Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da farklı çeşitlerine sıkça rastlanmaktadır. Kuzey ve Doğu Avrupa’da da yaygın olarak bulunan Frenk üzümünün büyük meyveli kültür türleri, ilk olarak 17. yüzyılda Kuzey Fransa ve Belçika’da yetiştirilmeye başlamıştır.

Ülkemizde, Alp Frenküzümü, Karadeniz’in kıyı kesimlerinde, siyah meyveli Frenküzümü Muş yöresi dolaylarında, Kafkas Frenküzümü ise Rize ilinde tabii olarak yetişir. Kırmızı meyveli Frenküzümü en değerli tür olmakla birlikte, kültüre alınmış bir bitkidir.

Frenk Üzümü Reçeli Tarifi
MALZEMELER:

2 su bardağı (250 gr) taze Frenk üzümü
180 ml su
250 gram toz şeker
1 çay kaşığı taze limon suyu
YAPILIŞI:

1.Taze toplanmış Frenk üzümlerini bol suda yıkadıktan sonra reçel tenceresine alın.
2. Frenk üzümlerinin içerisine suyu ilave ederek kısık ateşte kaynamaya bırakın.
3. 10 dakika süre ile kaynayan Frenk üzümleri yumuşamış olacaktır.
4. Frenk üzümleri yumuşamışsa, üzerine şeker ve limon suyunu ilave edin.
5. Orta ateşte reçelinizi sık sık karıştırarak pişirin.
6. Frenk üzümü reçelinizin pişip pişmediğini anlamak için reçelinizden az miktar bir tabağa dökün ve 5 dakika buzluğa sokun. 5 dakika sonra reçele dokunduğunuzda şekli sabit kalıyorsa, reçeliniz pişmiş demektir. Eğer kıvamı yerinde değilse, bir müddet daha pişirin.
7. Reçeli ocaktan alınca, önceden sterilize edilmiş sıcak kavanozun içerisine kepçe ile dökün.
8. Kavanozun ağız kısmında yarım parmak hizasında boşluk kalmasına dikkat edin.
9. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.

Hazırlamış olduğunuz Frenk üzümü reçelini birkaç ay buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.