MAKYAJ TEKNİKLERİ 2

Cilde uygun ürün seçmemizi bir önceki tekniğimizde anlatmıştık.Pratik bilgiler ile makyaj aşamalarımıza artık başlayabiliriz.

Yeni Başlayanlar için Makyaj Nasıl Yapılır

Makyaj harikalar yaratabilir ama bir sır olmak zorunda değildir.Basit,doğal görünümlü bir makyaj yapmak çok fazla yetenek ya da araç gereç gerektirmez.Birçok kaynaştırma işlemini parmak uçlarınızla yapabilirsiniz ve eğer hoşunuza gitmiyorsa belli ürünleri atlamayı tercih edebilirsiniz.Bu yüzden korkmayın,sürecin,taze ve parlak yüzünüzün keyfini çıkarın!

İlk olarak: Ön hazırlık aşaması

Temiz bir cilt ile başlayın. Cildinizden kirlilikleri uzaklaştırmak için cilt temizleyici jel yada cilt sabunu ile yıkayın ardından tonik uygulayın.Tonik bir süre bekleyip ele yapışmayacak kıvamda olunca nemlendiricimizi sürelim.Bu cildinizin gün boyunca fazla yağlanmasını engeller ve cildinizdeki kuru bölgelerin nemlendirilmesine yardımcı olur.Ayrıca fondöten dağılımında nemlendiricinin büyük etkisi vardır.

*Fondöten uygulamadan önce nemlendirici emilebilmesi için beş dakika bekleyin (diğer adıma bakın).

Cildinize renkli bir nemlendirici ya da hafif bir fondöten sürün.Parmaklarınızla alnınıza,yanaklarınıza,burnunuza ve çenenize noktalar halinde uygulayın,ardından parmaklarınızla ya da bir fondöten fırçası ile merkezden tüm yönlerde dışarıya doğru çalışarak iyice yayın.

*Eğer daha fazla kapatılıcılık isterseniz, aynı karıştırma tekniğini kullanarak uygulama için bir makyaj süngeri kullanabilirsiniz.

Göz altlarınıza biraz kapatıcı sürün.Göz altı halkalarınızın en koyu olduğu bölgelere,genellikle gözün iç ve dış köşelerine sürmek için küçük sivri uçlu bir fırça kullanın. Fondöten ile kapanmayan lekelere ufak benekler olarak sürün ve cildinize yedirin.

*Bir kapatıcının cildinizle aynı tonda ya da çok az daha açık tonda olması gerektiği konusunda bir tartışma olsa da,asla doğal tonunuzdan bir tondan daha fazla açık olmamalıdır.Cildinize bulabildiğiniz en yakın tonu bulun ve gerekirse daha açık ton yönünde tedbiri elden bırakmayın.

Kapatıcıyı ve nemlendiriciyi yarı saydam bir pudra ile sabitleyin.Pudrayı yüzünüze geniş bir pudra fırçası ile hafif ve dairesel hareketler ile uygulayın.

İkinci olarak:Gözlerinize Uygulamak

Göz kapağınıza uygun olarak seçeceğiniz bir far uygulayın.Yeni başlayanlar için,boz kahverengi ya da patlıcan rengi gibi tek bir nötr ton deneyin.Yuvarlak uçlu bir far fırçası ya da parmaklarınızı kullanın ve göz kapağınız boyunca kaş kemiğinize doğru yukarı yönde hızlı,kısa vuruşlar yapın.

Far,kirpik hattınızdan iç kırışığın daha ilerisine doğru gitmelidir. Buradan rengi kemiğin yukarı ve aşağısına geçmektedir.

Hafif tozutan yarı saydam bir pudra ile sabitleyin.

Eğer bir fırça kullanıyorsanız,fırçayı fazlalıkları uzaklaştırmak için göz farı kutusunun bir tarafına yavaşça dokundurun.

Eyeliner uygulayın.Siyah ya da kahverengi bir kalem kullanın ve üst kirpik hattınızın kenarı boyunca kısa çizgiler halinde uygulayın.

*Bir eliniz ile üst göz kapağınızı kaldırın ve bir aynaya yukarıdan bakarak diğer eliniz ile uygulama yapın.

*Eyeliner, makyaj uygulaması konusunda kendinize daha çok güvendiğinizde gerçekten deneyim kazanacağınız alanlardan biridir.Renk, doku ve çizgi uygulaması görünümünüzde büyük bir etkiye sahiptir.Deneyin! (5 dak eyelinerin kuruması için bekleyin)

Ardından rimel uygulayın. Alt ve üst kirpiklere çubuğun ucu ile gözünüzün dış köşelerine doğru uygulayın.Tek kat bu görüntü için yetecektir.

Son olarak: Yanaklara ve Dudaklara Renk Vermek

Yanaklarınızın elmacık kemiklerine allık uygulayın.Her zaman yaptığınız gibi gülümseyin böylece elmacık kemiklerinizin nerede olduğunu görebilirsiniz.Allığı sürün ve şakaklarınız boyunca yukarıya doğru karıştırın.

*Doğal ışıltı için karıştırması kolay olan krem bir allık deneyin.

*Eğer toz allık seçerseniz,yoğunluğu yumuşak olan bir pudra fırçası kullanın.Kenarları karıştırmak için üzerine yarı saydam pudra sürün.

Ruj ya da dudak parlatıcısı uygulayın.Dudaklarınızı bir öpücük konduracakmış gibi büzün ve dudak ürününü alt ve üst dudaklarınızın merkezine sürün.Bu ilk uygulama düz bir şekilde olabilir,daha sonra parmaklarınızı kullanarak dışarıya doğru yayın,parmak uçlarınızla gerektiği kadar renk ekleyin. Eğer dudaklarınız çatlamış ise,ruj sürmeden önce onları hazırlayın.Ilık,nemli bir el bezi ile nazikçe temizleyin,ardından ince bir tabaka halinde dudak kremi sürün.Ruj ya da dudak parlatıcısı sürmeden önce kremin emilimine izin verecek kadar bekleyin.

Parlak ışıkta- mümkünse gün ışığında- kendinizi kontrol edin ve her şeyin düzgün karışmış ve güzel olduğundan emin olun. Hazırsınız!

İpuçları

Eğer birden fazla renkte göz farı uygulayacaksanız,fakat hangi renklerin bir arada güzel görüneceğinden emin değilseniz,doğal bir far paleti en iyi seçenektir.Makyaj malzemesi satılan herhangi bir yerden bir göz farı paleti alabilirsiniz.Far paletlerinde,renklerin tümü birbirine uygundur ve bazen farlar hangi bölgelere uygulanacaklarına göre etiketlenmiş şekildedirler.
Fondötenin uygun tonunu bulmak oldukça önemlidir.İyi bir kural bir miktar alıp alt çene hattınıza sürmektir,eğer orada cildinize karışıyorsa bu ton sizin için uygundur.Eğer karışmıyorsa, daha açık ya da daha koyu bir ton deneyin.
Uyarılar

Makyajınızın üzerine tekrar makyaj yapmayın. Nötr bir görünümde uzmanlaşarak başlayın ve yavaşça eğer isterseniz makyajda ayrıntılara inmek için çalışın.
Bazı ürünler hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.Eğer hassas bir cildiniz olduğunu biliyorsanız ya da basitçe dikkatli olmak istiyorsanız, “hipoalerjenik” etiketli makyaj ürünlerini arayıp bulun.
Farmasili Günler Dileriz..