KOZMETİK NASIL SEÇİLMELİ?

BAKIMLI, GÜZEL OLMAK VE UZUN YILLAR ÖYLE KALMAK HERKESİN HAYALİ.ANCAK, SU GİBİ AKIP GEÇEN YILLARLA BERABER CİLDİN BAKIM İHTİYACI DA ARTMAKTADIR…
Tüm bunlara güneşin zararlı ışınları, çevre kirliliği gibi olumsuz dış etkenlerin eklenmesi kozmetik ürünleri hayatımızın vazgeçilmezleri arasına sokuyor.

Yaşınız kaç olursa olsun,her cildin yaşa, mevsime ve çevresel koşullara göre değişebilen bir bakım ihtiyacı mutlaka vardır. Özellikle, her geçen yıl güneşin zararlı etkilerinin artması bakımdan daha çok korunma ihtiyacını da gündeme getiriyor.

Dolayısıyla eskiden sadece güneşlenirken sürmeye alıştığımız güneş koruyucularını artık, hem her gün hem de her mevsim kullanmak zorunda kalıyoruz.

Özellikle, yüz ve göz çevresi cildin en hassas bölgeleridir.Cildinizin bu bölgeleri için kullanacağınız nemlendirici ve anti aging – anti wrinkle (yaşlanma ve kırışıklık karşıtı) bakım kremlerinin mümkün olduğunca gözenekleri tıkamayan (non comodogenic), hafif nemlendirici ve aktiflerle desteklenmiş olması gerekir. Yüz ve göz çevresi bakım kremleri içinde asla parafin, vazelin v.b. ağır yağların bulunmaması gerekir. Çünkü, bu tarz yağlar cilt tarafından yeterince emilmez, cilt yüzeyinde bir film tabakası gibi kalır. Bu da cildin havasız kalmasına ve terlemesine neden olur. Ayrıca, cilt tarafından iyi emilmediği için ürünün içindeki aktifler de cilt tarafından yeterince kullanılamaz. Üstelik, cildin yağlanmasına da yol açabilir. Bu da yine ciltte gözeneklerin genişlemesi, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi sorunlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Cilt, 20’li yaşlarla beraber nem, 30’lu yaşlarla beraber yağ kaybetmeye başlar. 20’li yaşlarla beraber hafif bir nemlendirici ile cildin günlük bakım ihtiyacını karşılamak mümkündür. Ancak, 30’lu yaşlar cildin hem hyaluronic acid hem de kolajen üretimini yavaşlattığı dönemlerdir. Bu dönemlerde cilt bakımına özen göstermek daha da önemlidir. Hyaluronic acid hücrelerin kendi yapısında bulunan, cildin nem tutarak daha dolgun, esnek ve canlı görünmesini sağlayan bir aktiftir. Hyaluronic acid üretimi yavaşladığında, cilt hızla nemini kaybeder ve kuruyarak cildinizde kırışıklık görünümünde artış meydana gelebilir.

Benzer bir şekilde, kolajen üretiminin yavaşlaması da ciltte hızla yaşlılık belirtilerinin oluşmasına neden olabilir. Cilt için oldukça önemli olan bir başka aktif de anti oksidanlardır. En bilinen anti oksidanlar A, C ve E vitaminleridir. Vücuttaki anti oksidan depolarının boşalması, ciltte serbest radikal oluşumuna ve kolajen ve elastin dokunun bozulmasına yol açabilir.

Tüm bunlara karşı önlem almak ve uzun yıllar boyu bakımlı, güzel kalmak mümkündür.

Kozmetik ürünlerin cilt bakımındaki yeri gerçekten de tartışılmaz. Ancak, bu kadar çok çeşit ve alternatif arasından seçim yapmak tüketici için oldukça zordur. Ayrıca, dönem dönem çıkan bir takım moda aktifler de tüketicinin kafasını karıştırabilmektedir. Önemli olan kişinin ihtiyaçlarını çok net bilmesidir.

Ürün seçiminde önemli olan noktaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

• Anti Oksidan içermeli

Cilt yaşlanmalarının en önemli nedenlerinden biri, serbest radikallerdir. Serbest radikaller, bir ucu açık kararsız moleküllerdir ve cilt yaşlanmalarının önüne geçilebilmesi için kararlı hale getirilmelidir. Anti oksidanlar serbest radikalleri kararlı hale getirmek için en etkili aktiflerdir. En çok bilinen anti oksidanlar, A, C, E vitaminleridir. Ürünün bu vitaminlerden herhangi birini içeriyor olmasına dikkat edin.

• Kolajen içermeli

Kolajen, cildin esnek, canlı ve genç görünmesine yardımcı olan bir proteindir. Kolajen dokunun bozulması hızlı bir cilt yaşlanmasını da beraberinde getirir. Bu nedenle, anti aging – anti wrinkle kremlerin kolajen içermesi önemlidir.

• UV Koruyucu içermeli

UV ışınları AV A, AV B ve AV C olmak üzere 3 çeşittir. UV B ışınları, özellikle bronzlaşmaya ve güneş yanıklarına sebep olan türüdür. UV A ışınları ise cilt yaşlanmalarına neden olan ışınlardır. Gece – gündüz, yaz – kış farklı miktarlarda etkilerle kendini gösterir. Bu nedenle, kırışıklık karşıtı kremlerin UV koruyucu içerenler arasından seçilmesi gerekir.

• Cilt ile uyumlu bir nemlendirici aktif içermeli

Yaşa uygun ürün seçilmeli

Henüz cilt daha çok gençken, cildin ihtiyacı, sadece UV koruyucu içeren hafif bir nemlendiriciyken çok daha yoğun aktif içeren bir ürün tercih etmek cildi yorar. Aynı şekilde, yorgun, kırışıklık oluşumu hızlanmış, sarkmaların başladığı bir cilde hafif bir nemlendirici kullanmak da cildi toparlamak için yetersiz kalacaktır. Bu nedenle, yaş grubunuza ve cildinizin ihtiyacına göre doğru ürünü seçmek, kullandığınız üründen en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır.