KERATİN BAKIMI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Keratin saç ve tırnak sağlığı için büyük önem arz eden maddelerden olduğundan dolayı keratin hangi besinlerde bulunur konusu merak edilmektedir.Sizlere bu konu hakkında bilgi vermeden önce keratin nedir sorusuna yanıt vermek istiyoruz.Ayrıca bloğumuzun devamından keratinin işlevleri hakkında da detaylı bilgi almanız mümkün.

Keratin adı verilen madde bir protein türü olmakla birlikte vücut açısından büyük öneme sahiptir. Keratin polipeptit isminde olan zincirden meydana gelmektedir.

Bu polipeptit zinciri ile sülfür köprüsü iç içe gelecek bir şekilde bağlanmaktadır.Sülfür köprüleri sülfür atomlarının bulunmuş olduğu aminoasitlerin içerisinde bulunmaktadır.

Özellikle saç sağlığı için büyük önem arz eden keratin eksikliği durumunda ciddi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Yukarda bahsettiğimiz biyolojik olayı örneklendirmemiz gerekirse;saçlarımız birbirlerine sülfür köprüleri adı verilen köprüler ile bağlı olan keratin molekülleridir.

Saçlarımızda ki değişim ile saçlarımızda ki sülfür bağı kırılmaktadır.

Örneğin ; saçların perma yapılması ilgili moleküller yapıların farklılaşmaya uğraması manasına gelmektedir. Saçlarımız esnek biçimdedir.Bunun nedeni de keratini oluşturan hidrojen bağlarıdır. Hidrojen bağı esnek biçimdedir.Bu sebeple saçlar hareket eder,şekillenir ve basit bir halde kopmaz.Bu durumda saçların güçlü olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Saçlara yer alan keratin molekülü bahsettiğimiz gibi birbirlerine hidrojen bağıyla bağlıdır.Eğer bu bağ meydana gelmeseydi saçlar bu kadar esnek olmazdı ve kimse saçlarına şekil veremezdi.Kısa başınızda esnek bir yapıda olan saçlarınız adeta taş kesilirdi.Bu durum da saçların kısa zaman içerisinde körelmesine,dünyadaki her insanın kel kalmasına neden olurdu.

Keratin özellikle tırnak yapısında da yer alan bir maddedir.Sülfür ile çapraz şekilde bağ kurarak tırnak yapısının sert bir hal almasını,bu sayede tırnakların kırılmalara karşı daha mukavemetli hale gelmesini sağlamaktadır. Keratin en çok yılan yağı içerisinde bulunmaktadır.

Keratin en çok doğada yer alan av hayvanlarında bulunmaktadır. Keratin eksikliği olan kişiler Antilop, bizon, geyik, tavşan, sülün, yaban ördeği, kaz ve hindi gibi av hayvanlarını yiyerek vücutlarında eksik olan keratin değerlerini dışarıdan alabilirler. Birçok kişi keratin eksikliğinden dolayı saçlarını çok genç yaşta kaybetmektedir. İçerisinde keratin bulunduran besinleri tüketerek saçlarınızın uzun yıllar boyunca başınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.