FARMASİ FONDÖTEN SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?
Makyajın temel kurallarından biri cilt renginize ve tipine uygun yani doğru fondöteni seçmektir.

Cildinizdeki kusurları gizlemek, makyajınızın kalıcı olmasını sağlamak, pürüzsüz ve doğal bir görünüm kazandırmak için fondöten seçimi önem taşımaktadır.

Fondöten seçerken; güzelliğinizi vurgulamak, makyajda istediğiniz etkiyi yaratabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi
Cildinizin kuru, yağlı, karma, normal olması fondöten seçimini doğrudan etkiler.

Yağlı ciltler için fondöten : Yağ bazı fondöten kullanmak cildinizde sivilce, kızarıklık, siyah nokta gibi cilt sorunlarına yol açabilir.Yağlı cilde sahipseniz, yağsız fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenler de bitkisel ya da mineral yağlar yoktur. Özellikle sivilceli ve akneli ciltlerin kullanımı için uygundur. Uygulaması kolaydır ancak su ve yağ bazlı fondötenler kadar kalıcı değildir.

Kuru ciltler için fondöten : Yağ bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tip fondötenlerin içinde bitkisel, mineral yağlar barındırır. Cildinizin yağ dengesini korurken uzun süre bozulmadan kalabilir. Genel olarak krem formda üretilir. Büyük makyaj süngerler ile uygulayabilirsiniz.

Normal ciltler için fondöten : Su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenlerde yağ oranı düşük, su oranı yüksektir. Cildinizin doğal dengesini bozmaz. Genellikle sıvı formda üretilir.

Karma ciltler için fondöten : Pudra bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz. Bu tür fondötenler içeriğindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandırır. Krem formunda üretilir ancak cilde sürüldükten sonra koruyarak pudraya dönüşür. Karma ciltlerde özellikle T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. Pudra bazlı fondötenler T bölgesindeki yağlı görünümü ortadan kaldırır.