ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR ? GLUTEN NEDİR ? FARMASİ ÜRÜNLERİNDE KULLANILMAMASI GEREKEN ÜRÜNLER NELERDİR?

Bir çok değerli müşterimizin maillerine istinaden bu yazıyı paylaşma gereği duyduk.

Çölyak hastalığı nedir ve tedavisinde asla kullanmaması gereken maddeler nelerdir.

Hangi ürünlerimizde kullanmaması gereken maddeler mevcut olduğunu sizlere bir nevi duyuru niteliğinde paylaşalım.

Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi); bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

BELİRTİLERİ ;

Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir.

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir.

Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)

Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.

Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir.

TEDAVİ ŞEKLİ ;

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise size uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir.

Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi maddeler gluten içermediği için rahatça tüketilebilir. Çölyak hastaları gluten unundan yememelidir.

FARMASİ ÜRÜNLERİNDE YULAF EKSTRAĞI İÇEREN ÜRÜNLER AŞŞAĞIDAKİ GRUP OLUP KESİNLİKLE KULLANILMAMALIDIR.BUNLARIN DIŞINDAKİ ÜRÜNLERİMİZİ RAHATÇA KULLANABİLİRSİNİZ.

BB CREAM-01- LIGHT MEDIUM
BB CREAM-02- DARK MEDIUM
BB CREAM PLUS 01 LIGHT MEDIUM
BB CREAM PLUS 02 MEDIUM DARK
BB BIO MAGIC CREAM 01 LIGHT MEDIUM
BB BIO MAGIC CREAM 02 MEDIUM DARK
MASSAGE OIL GRAPEFRUIT
CC CREAM-01- LIGHT MEDIUM
CC CREAM-02- DARK MEDIUM
STYLE FIX HAIR SPRAY
Farmasi Kozmetik Sağlıklı Günler Diler..