CİLT & SAÇ BAKIM ÖNERİLERİ 1

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir?
Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir; Saç çıkarma, çoğaltma yöntemleri, saç çıkaran doğal maske tarifleri. Saç dökülmesi, seyrelmesi, stresten kansızlığa kadar çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bir sorundur. Saç çıkaran bitkiler, saç köklerini uyarıp yeni saçların çıkmasına yardımcı olurlar. İşte yeni saçların çıkmasında önemli rol oynayan, saç dökülmesine iyi gelen bitkiler, maske tarifleri.

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir?

SOĞAN:

Soğan, yüzyıllardır saç çıkarma amaçlı kullanılmış bir bitkidir. Soğan, saç dökülmesini önlemekte ve yeni saçların çıkmasında, uzamasında en etkili bitkilerdendir. Soğandaki kükürt, baş derisindeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur ve yeni saçların çıkması için gerekli olan kollajen üretimini artırır.

Hazırlanışı: Katı meyve sıkacağında 1 adet soğanın suyunu çıkarın. Evde katı meyve sıkacağı yoksa soğanı rondodan, blenderdan, yahut rendeden geçirip püre haline getirin ve süzgeçten geçirip suyunu çıkarın. 2-3 damla lavanta esansiyel yağ ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Baş derisine masaj yapın. Saçınıza bone veya streç film geçirin. En az 1 saat bekletin. Saçınızı suyla yıkayın, ardından her zamanki gibi şampuanlayın ve durulayın. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar haftada 2 veya 3 defa bu işlemi tekrarlayın.

Isırgan Otu :

Isırgan otu da saç köklerini uyarıp yeni saçların çıkmasında etkilidir. Isırgan otunu saç çıkarma amaçlı kullanmak için, aktardan organik Isırgan otu yağı satın alıp saç diplerinize sürün. 3-4 saat bekleyip yıkayın. Haftada 3 gün bu uygulamaya devam edin.

SARIMSAK :

Sarımsak, yeni saçların çıkmasına yardımcı olan ve saçlarda dökülmeyi engelleyen harika bir bitkidir. Saç derisinden toksinleri temizleyip yeni saç tellerinin çıkmasına yardımcı olur. Sarımsak, baş derisinde kan dolaşımını artırmakta da etkilidir. Sarımsakta bulunan allisin, baş derisinde kan dolaşımını hızlandırmakta, böylece saç dökülmesiyle savaşmaktadır. Sarımsak, saç dokusunu ve saç köklerini güçlendirerek yeni saçların çıkmasını sağlar.

Hazırlanışı: 1-2 diş sarımsağı blender makinesinden geçirip posa haline getirip süzün ve sarımsağın suyunu çıkarın. İçine, eczaneden satın alacağınız 1 ampul E vitamini ve 1-2 yemek kaşığı zeytinyağını katıp iyice karıştırın. Saç derinize ve saçlarınıza sürüp, başınıza bone geçirip yarım saat bekletin. Ardından saçınızı yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Bu maskeye haftada 2 kez devam edebilirsiniz.

Çam Terebentin:

Çam terebentin yağı, çam ağacından süzülen baldan elde edilen bir yağdır ve yeni saç çıkartan bitkilerdendir. Çam terebentin yağı, saç köklerini besler, saç dökülmesini azaltır, yeni saçların çıkmasına yardımcı olur, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar ve saça bakım yapar.

Kullanımı: Çam terebentin yağını saç için kullanmanın en kolay yolu, 1 su bardağı yani 200 ml şampuana 20-25 damla çam terebentin yağı eklenmesidir. Bu şampuanı banyo yaptıkça kullanın. Çam terebentin yağı güçlü bir yağ olduğu için, asla saça ve saç diplerine doğrudan uygulamayın yoksa saç diplerinde yanma ve tahriş gibi saç derisi problemlerine neden olur.

Lavanta:

Lavanta saçların dökülen bölgelerinde yeniden saçların çıkmasına yardımcı olur. Lavanta birçok aktardan kolaylıkla temin edilebilir.

Hazırlanışı: Bir tutam lavanta 750 ml kaynar suyun içerisinde 5 dakika demlenir. Eğer saçlar temizse demlenen lavanta suyu ile saçlar yıkanır ve yarım saat beklenir. Daha sonra su ile durulanır. Eğer saçlar temiz değil ise öncelikle şampuan ile saçlar yıkanır daha sonra demlenmiş lavanta suyu kullanılır. Bu yöntem haftada bir-iki defa uygulanabilir. İlk kullanımda saç derisinde herhangi bir yanma ya da kaşıntı gibi yan etkiler görülürse kullanıma devam edilmemelidir

Zeytinyağı ve Bal Karışımı:

Zeytinyağı ve bal karışımı saçların ölü hücrelerini tekrar hayata geçirir. Saç dökülmelerini en aza indirerek yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.

Hazırlanışı: Zeytinyağı ve bal karışımını hazırlamak için iki çay kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. İçerisine bir çay kaşığı toz tarçın eklenir. Bu karışım kafa derisindeki saçsız bölgelere uygulanır. Ciltte yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra durulanır. Olumlu sonuç elde etmek için bu karışım haftada 3-4 kez uygulanmalıdır.

Zeytinyağı ile hazırlanan diğer saç maskelerini Zeytinyağı Faydaları konulu yazımızda bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü:

Saç çıkaran bitkisel yöntemler arasında yerini alan Hindistan cevizi sütü saça düzenli aralıklarla uygulandığında etkisini gösterir. Hindistan cevizi sütü saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı da saç çıkarmakta oldukça etkilidir.

Hazırlanışı: 20 ml Hindistan cevizi yağına 2 çay kaşığı limon sıkılarak saç derisine uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır.

Uyarı/Tavsiyeler
Bitkisel yöntemler alerjik reaksiyona neden olabileceği için önerilen yöntemler öncelikle saçın küçük bir kısmına uygulanarak gözlemlenmelidir. Eğer kaşıntı, kızarıklık gibi bir yan etki göstermiyorsa saçın diğer kısımlarına da uygulanmalıdır.
Düzenli ilaç kullanılıyorsa bitkilerin ilaçların etkisini azaltma riskine karşı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
Saç çıkaran bitkisel yöntemler uygulanırken dozajlarına kesinlikle dikkat edilmelidir.